آیا آپنه خواب می تواند منجر به بروز بیماری قلبی شود؟

این که آپنه خواب واقعا بتواند منجر به بیماری قلبی شود، هنوز مشخص نیست، اما ما در حال حاضر می دانیم که اگر شما آپنه خواب دارید، احتمال این که در آینده به فشار خون بالا نیز مبتلا شوید، به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

0 2,152

ارتباط بین آپنه خواب و بیماری قلبی چیست؟

علت بیماری قلبی
ارتباط آپنه خواب و بیماری قلبی

ارتباط بین آپنه خواب و بیماری قلبی بسیار سریع و در حال رشد است. افراد مبتلا به مشکلات قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، نارسایی قلبی و سکته مغزی، شیوع بالای آپنه خواب را نیز تجربه می کنند. این که آپنه خواب واقعا بتواند منجر به بیماری قلبی شود، هنوز مشخص نیست، اما ما در حال حاضر می دانیم که اگر شما آپنه خواب دارید، احتمال این که در آینده به فشار خون بالا نیز مبتلا شوید، به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

یکی از مشکلات در تعریف رابطه بین آپنه خواب و بیماری قلبی این است که افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب دارای بیماری های مشترک نیز هستند.

اگر افراد مبتلا به فشار خون بالا و آپنه خواب، یا نارسایی قلبی و آپنه خواب درمان شوند، سطح فشار خون یا نارسایی قلب شان به طور قابل توجهی بهبود می یابد. شواهد معتبری وجود دارد که به نظر رابطه علت و معلول بین فشار خون بالا و آپنه خواب را به خوبی نشان می دهد.

بنا به گفته دکتر مصطفی امیری، فلوشیپ اختلالات خواب در مرکز خواب بهرست در کلینیک جایروس، “بین آپنه خواب و آریتمی قلبی ارتباطی بسیار قوی وجود دارد. تحقیقات نیز نشان می دهد در اپیزود های آپنه خواب، راه هوایی فوقانی دچار افتادگی می شود و ممکن است منجر به تحریک جهت بروز آریتمی قلبی شود.”

راه های دیگری که آپنه خواب می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری قلبی را افزایش دهد، عبارتند از:

 • اپیزود های مکرر کاهش سطح اکسیژن (که پزشکان اصطلاحا آن را هیپوکسی می نامند)
 • تغییر در سطوح دی اکسید کربن
 • اثرات مستقیم بر قلب به دلیل تغییر فشار داخل قفسه سینه
 • افزایش سطح نشانگرهای التهابی

 

چرا زمانی که خواب تان به واسطه آپنه خواب مختل می شود، فشار خون تان افزایش می یابد؟

آپنه خواب و فشار خون بالا
ارتباط آپنه خواب و فشار خون بالا

فشار خون به این دلیل افزایش می یابد که هنگامی که نمی توانید نفس بکشید، سطح اکسیژن در بدن تان کاهش می یابد و گیرنده هایی را تحریک می کند که به مغز هشدار می دهند. در پاسخ، مغز سیگنال ها را از طریق سیستم عصبی می فرستد و اساسا به عروق خونی می گوید که به منظور افزایش جریان اکسیژن به قلب و مغز، “افزایش پیدا کنند” زیرا قلب و مغز، در اولویت قرار دارند.

رابطه آپنه خواب با فشار خون در ویدئوی زیر از زبان دکتر امیری:

مشکل این جاست که مشکلاتی که در طول شب ادامه دارند، بر عملکرد ما در طول روز نیز تاثیر می گذارند، حتی زمانی که بیمار مبتلا به آپنه خواب، بیدار است. به نظر می رسد سطوح اکسیژن پایین در شب باعث می شود که مکانیزم های متعددی در طول روز حفظ شوند، حتی زمانی که بیمار به طور معمول نفس می کشد.

 

چطور متوجه شوم که این مشکل را دارم؟

قرص ضد خروپف
آپنه خواب

در اکثر مواقع، این همسر شماست که متوجه خواهد شد شما به شدت خروپف می کنید و در مواردی دچار قطع شدن تنفس می شوید یا به طور ناگهانی با تنگی نفس از خواب بیدار می شوید. در ادامه برخی علائم دیگر وجود دارد که به گفته دکتر مصطفی امیری، اگر دچار آپنه خواب هستید، ممکن است متوجه آن ها شوید:

 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
 • خوابی که خستگی شما را به در نمی برد
 • اپیزود هایی از قطع شدن تنفس در هنگام خواب که توسط فرد دیگری قابل مشاهده است
 • بیدار شدن به دلیل اضطرار در ادرار کردن
 • دشواری در حفظ خواب به طور مداوم
 • سردرد صبحگاهی
 • دشواری در تمرکز و نوسانات خلقی

 

راه حل چیست؟ چگونه می توان عوارض قلبی عروقی ناشی از آپنه خواب را کاهش داد؟

خطرات آپنه خواب
بیماری قلبی – حمله قلبی

شواهد موجود به ما می گوید هنگامی که فرد مبتلا به آپنه خواب با دستگاه فشار هوایی مداوم مثبت یا سی پپ (CPAP) درمان می شوند، فشار خون وی نه تنها در طول شب کم است، بلکه در طول روز نیز پایین تر است. این اتفاق بسیار خوبی است. علاوه بر این، افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (یک نوع شایع از ضربان قلب نامنظم) که از آپنه خواب رنج می برند به طور مناسب درمان می شوند 40٪  کاهش احتمال بازگشت به درمان بعدی فیبریلاسیون دهلیزی خود را دارند. اگر آپنه خواب در این گونه افراد درمان نشود، احتمال عود فیبریلاسیون دهلیزی به 80٪ می رسد. پیام مهمی که می توان به افراد مبتلا به آپنه خواب داد این است: با درمان آپنه خواب خود، شانس بهبود یا پیشگیری از وقوع بیماری قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش خواهید داد.

بررسی علل آپنه خواب در ویدئوی زیر از زبان دکتر امیری:

بسیار حائز اهمیت است توجه داشته باشید که علائم آپنه انسدادی خواب مانند خواب آلودگی روزانه، گاهی در بیماری قلبی مشاهده نمی شود.

به دلیل ارتباط تنگاتنگی که بین آپنه خواب و انواع بیماری قلبی وجود دارد، کارشناسان توصیه می کنند که مراجعه و مشاوره با یک پزشک متخصص را به تعویق نیاندازید و هر چه سریع تر نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

دوست عزیز، چنانچه از آپنه خواب، خروپف شدید یا بیماری قلبی به طور همزمان رنج می برید، همین امروز با کلینیک خواب ما تماس حاصل نمایید تا مانع از وقوع پیامدهای ناگوار آن شوید.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع منبع
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x