استفاده از ابزارهای دهانی برای درمان خروپف و آپنه خواب

آپنه خواب و خروپف
ابزارهای دهانی

ابزارهای دهانی یکی از روش های درمان آپنه خواب و خروپف محسوب می شوند. این وسایل و ابزار ها معمولا پیش از رفتن به رختخواب استفاده می شوند. این دستگاه ها بسیار مشابه محافظ ورزشی دهان و دندان یا نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) می باشند.

ابزارهای دهانی به وسیله نگه داشتن زبان یا هل دادن فک به سمت جلو، مانع از انسداد راه های هوایی می شوند. به منظور موثر بودن هر چه بیشتر، این ابزار ها باید به صورت سفارشی برای شخص شما طراحی و ساخته شوند. جهت درمان آپنه خواب یا خروپف، خرید دستگاه های آماده موجود در دراگ استور ها توصیه نمی شود.

تنها پزشک متخصص خواب می تواند تصمیم بگیرد که شما کاندید مناسبی برای استفاده از ابزارهای دهانی هستید یا خیر. در ابتدا متخصص خواب باید آپنه خواب را از طریق گرفتن تست خواب تشخیص دهد. پس از آن و در صورت صلاح دید پزشک می توانید از یک ابزار دهانی مناسب خود استفاده نمایید. معمولا طراحی و ساخت ابزارهای دهانی را دندان پزشکانی بر عهده دارند که در زمینه درمان آپنه خواب به خوبی آموزش دیده اند.

تست خواب در کلینیک چگونه است؟ + فیلم تست خواب

موثرترین درمان برای آپنه انسدادی خواب استفاده از سی پپ است. اما برخی از بیماران ترجیح می دهند به دلیل کوچک بودن، قابل حمل بودن و سهولت در استفاده از یک دستگاه دهانی استفاده کنند. ابزارهای دهانی برای افرادی مفید است که آپنه خواب خفیف دارند.

 

انواع ابزارهای دهانی

ابزارهای دهانی در انواع مختلفی وجود دارد که می توانند آپنه انسدادی خواب را درمان کنند. هر دستگاه ممکن است ظاهری متفاوت داشته باشد. بیشتر دستگاه ها، جزء دو نوع زیر هستند:

دستگاه های تغییر موقعیت فک تحتانی (MRD)

دستگاه MRD
دستگاه تغییر موقعیت فک تحتانی (MRD)

این ابزارهای دهانی، فک تحتانی شما را به سمت جلو و پایین حرکت می دهند تا در هنگام خواب، راه هوایی تان باز بماند. دستگاه های تغییر موقعیت فک تحتانی از رایج ترین ابزارهای دهانی محسوب می شوند که به طور گسترده استفاده می شود.

دستگاه های نگهدارنده زبان

نگهدارنده زبان
دستگاه نگهدارنده زبان

این ابزارهای دهانی، زبان شما را در جای خود نگه می دارد تا راه های هوایی تان باز بمانند.

 

مزایا

برای آپنه خواب خفیف تا متوسط، درمان با ابزارهای دهانی همان مزایایی را به دنبال دارد که سی پپ ارائه می دهد. درمان آپنه خواب می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت را کاهش دهد. از این طریق، همچنین می توانید میزان هوشیاری روزانه، تمرکز و ثبات عاطفی خود را بهبود بخشید.

خروپف میکنید؟ دوای دردتان پیش ماست…

سایر مزایای استفاده از ابزارهای دهانی عبارتند از:

  • سهولت در استفاده – برخی از بیماران ترجیح می دهند دستگاه دهانی به کار برند، زیرا می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. برای اکثر بیماران چند هفته طول می کشد تا به وسیله این ابزار دهانی به خواب بروند.
  • کوچک و آسان برای حمل و نقل – سفر در زمان درمان آپنه خواب با استفاده از یک ابزار دهانی بسیار آسان تر است. بر خلاف سی پپ، ابزارهای دهانی به اندازه کافی کوچک هستند که در کیف پول یا کیف دوشی تان جای می گیرند.

 

عوارض جانبی احتمالی

درمان با ابزارهای دهانی ممکن است عوارض جانبی مکرر اما جزئی را به دنبال داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

  • تولید بزاق بیش از حد
  • خشکی دهان
  • ناراحتی دندان و فک
  • تغییرات موقت نیش

برخی از بیماران پیامدهای بالقوه ای مانند موارد زیر را تجربه می کنند:

  • درد فک
  • تغییرات دائمی در نیش
  • علائم سندرم مفصل گیجگاهی فک تحتانی

این عوارض را می توان با کمک دندانپزشکان آموزش دیده در زمینه اختلالات خواب شناسایی و مدیریت کرد. ابتدا باید تشخیص اولیه خروپف یا آپنه انسدادی خواب توسط یک پزشک متخصص خواب صورت پذیرد. سپس دندانپزشکی که در زمینه اختلالات خواب آموزش دیده است می تواند درمان با ابزارهای دهانی را انجام دهد.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا