4 هوش مصنوعی که می تواند خواب شما را بهبود ببخشد

4 روش هوش مصنوعی که می تواند خواب شما را بهبود ببخشد

وجود هوش مصنوعی هر روزه بیشتر و بیشتر در زندگی روزمره ما دیده می شود. در اینجا نگاهی به 4 روش هوش مصنوعی و آموزش تکنولوژی دستگاه هایی که می توانند خواب شما را بهبود بخشیده و تقویت کنند میکنیم.

فکر می کنم اطمینان بخش است که فرض کنیم، خواب  سرگرمی مورد علاقه ی همه است. چه  یک خواب شبانه لذت بخش باشد ، چه یک چرت انرژی بخش ،فواید آن بی پایان است. خواب دقیقا چیزی است که ما به معنای واقعی کلمه نمیتوانیم بدون آن زندگی کنیم.
اما با توجه به این که بیش از 50 تا 70 میلیون نفر از ایالات متحده آمریکا دارای اختلال خواب هستند، نیاز به یافتن راه هایی برای بهبود مسائل و مشکلات خواب بسیار حس می شود.

در سال های اخیر، فناوری افراد را از این قبیل مشکلات نجات داده و در تقویت و بهبود خواب در بسیاری جهات کمک شایانی کرده است.  یکی از جالب ترین تحولات این است که چگونه هوش مصنوعی (AI) در مبارزه برای  داشتن خواب شب بهتر کمک می کند.

هوش مصنوعی (ARTIFICIAL INTELLIGENCE یا AI) چیست؟

هوش مصنوعی  در تعریفی جامع و گسترده، هر کاری است که توسط یک رایانه یا ماشین انجام می شود، که اگر  توسط یک انسان اداره شود میگوییم نیازمند درجه ایی از هوش است.

هوش مصنوعی بدیهی است که طیف گسترده ای از برنامه ها را پوشش می دهد، و در واقع هوش مصنوعی امروزه همه جا هست و همه گیر شده است. ابزار و سیستم های هوش مصنوعی  در همه جا، در نرم افزارها و کامپیوترها جا سازی شده است.

نمونه های معمول عبارتند از جستجوی  صوتی گوگل  یا فیس بوک به طور خودکار شما را در عکس ها برچسب گذاری می کند. برنامه های کاربردی پیشرفته شامل ماشین های خودکار رانندگی و سیستم های کامپیوتری پزشکی هستند که می توانند در تشخیص سرطان کمک کنند.

هوش مصنوعی و خواب
هوش مصنوعی و خواب

داده های بزرگ، یادگیری دستگاه ها و تکنولوژی خواب

بسیاری از پیشرفت های امروز در هوش مصنوعی با آنچه به نام “داده های بزرگ” نامیده می شود امکان پذیر است .که برای مجموعه داده های بسیار زیادی که می تواند برای تحلیل الگوها و روند هایی که مربوط به رفتار انسان است، استفاده می شوند.

دردنیای تکنولوژی خواب، مجموعه داده های بزرگ اغلب توسط سنسورهایی که در برنامه ها ، اپلیکیشن ها و یا دستگاه ها تعبیه شده اند، تولید می شوند. این سنسورها می توانند الگوهای خواب ما را بر مبنای معیارهای مختلف از جمله جنبش بدن، الگوهای تنفس، ضربان قلب و حتی فعالیت مغز اندازه گیری کنند.

تکنولوژی خواب از این ذخایر عظیم از  داده های خواب کاربران برای آموزش الگوریتم های نرم افزار های خود از طریق فرآیندی که به عنوان یادگیری ماشین معروف است،  استفاده میکند. به طوری که این فن آوری می تواند راجع به عادات خواب شخصی شما را بیشتر بداند، و قادر به ایجاد توصیه ها و راهنمایی های شخصی در مورد چگونگی بهبود کیفیت خواب به شما ارائه دهد.

ما به چهار حوزه مختلف که در آن هوش مصنوعی  برای بهبود خواب افراد میکوشد نگاهی می اندازیم.

تکنولوژی خواب
تکنولوژی خواب

1) مانیتورهای کودک ( مراقبین کودک)

هوش مصنوعی برای نوزادان ممکن است یک مفهوم عجیب و غریب به نظر برسد، اما به بسیاری از والدین کمک می کند عادت های  خوب خواب و برنامه های منظمی برای افراد کوچک خانواده مشخص کنند.

هر کدام از مانیتورهای مختلف کودک ویژگی های مختلفی را ارائه می دهند، اما نانیت محصولی است که بیشترین پایه های نظارت بر  کودکان را پوشش می دهد.

Nanit با یک دوربین که دارای چشم پرنده ای از  بالا ناظر بر تختخواب کودک  است،  و می تواند حرکات کودک شما، الگوهای خواب و گریه و همچنین شرایط محیطی مانند نور، دما و رطوبت را ردیابی کند.

سیستم Nanit اطلاعیه ها و هشدارهای هوشمند را فراهم می کند، اما می تواند با کمک یادگیری از عادت های و خواسته های کودک کوچک شما  را رصد کرده و الگوی مشخصی برای خواب کودک ارائه دهد که منجر به بهبود خواب او شود.

برای رسیدن به این هدف، نانیت با استفاده از دیدگاه رایانه برای ضبط فیلم ویدئویی کودک و تجزیه و تحلیل توالی ها با استفاده از الگوریتم های مرسوم برای ارائه اطلاعات مربوطه به والدین در مورد خواب نوزادشان می پردازد.

مانیتور کودک
مانیتور کودک

2) اپلیکیشن های خواب

به معنای واقعی کلمه میلیون ها اپلیکیشن برای دانلود برای گوشی های هوشمند آندروید و اپل وجود دارد، بنابراین شما هنگام سرچ برای پیدا کردن  برنامه ها و اپلیکیشن های بسیار زیاد که اختصاص داده شده برای کمک به بهبود خواب شبانه تان شگفت زده نخواهید شد.

بسیاری از اپلیکیشن های خواب از  هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری دستگاه ها بهره برده اند تا مشکلات خواب را بهتر درک کرده و راه حل هایی برای بهبود خواب به شما ارائه دهند.

SleepScore اپلیکیشنی است که از طریق میکروفون و بلندگو بر روی گوشی هوشمند خود برای ردیابی میزان تنفس و حرکت شما در طول شب استفاده می شود. این کنترل میزان خواب شما را در هر مرحله از چرخه های مختلف خواب، از جمله خواب سبک، خواب عمیق، خواب REM، مدت زمانی که طول کشیده به خواب بروید، زمان بیدار شدن و در کل مدت زمانی که در خواب بوده اید را به شما نشان می دهد.

هنگامی که چندین شب خوابتان را ثبت کردید، این اپلیکیشن با استفاده از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ،عملکرد خواب تان را با یک فرد معمولی که متناسب با مشخصات جمعیتی ارائه شده است مقایسه میکند خود  و بر اساس داده های خودتان به شما درجه و نمره ایی برای خوابتان  می دهد. پس از آن شما می توانید به مشاور شخصی خوابتان این موارد را نشان داده و از او راهنمایی های خاصی در مورد چگونگی بهبود خواب خود بخواهید و یا حتی  گزارش را می توانید به دکتر اختلالات خواب خود ارائه بدهید.اپلیکیشن های خواب

اپلیکیشن های خواب

3) تشتک های هوشمند

تشک هوشمند گزینه دیگری است. مدل های مختلفی از تشک های هوشمند کارهای مختلفی انجام می دهند، بنابراین مطمئن شوید که تحقیقات لازم را انجام دهید، اگر دنبال چیزه خاصی  که به آن  ا علاقه مند هستید می گردید.

به طور کلی، مفهوم پشت یک تشک هوشمند این است که الگوهای خواب تان را ضبط کند. HEKA، محصولی است که اخیرا اعلام شده، اولین ماتریس کامل هوش مصنوعی است.

این  تشک قابلیت جمع آوری داده ها بر  اساس توزیع فشار بدن و همچنین شکل بدن و موقعیت هه و پوزیشن های خواب است تا بهترین توزیع فشار برای پوزیشن های خواب فرد را تعیین کند. بر اساس  جمع آوری  دیگر داده ها تاثیر طریق داروهای خواب  را بررسی میکند.

شاید به نظرتان مفهومی دیوانه طور برسد، اما با این تشک ها در حالی که شما در خواب جا به جا می شوید با هر تکان شما ، حرکاتش تنظیم می شود و به طور کلی بهبود در خواب شبانه تان حاصل می شود.

تشک های هوشمند
تشک های هوشمند

4) موسیقی، هوش مصنوعی و خواب

موسیقی تا به حال علمی اثبات شده است که بر خواب تأثیر می گذارد و هزاران سال است که لالایی ها به آرام کردن و خوابیدن  نوزادان کمک می کنند .

به منظور درک تاثیر آنچه یک لالایی میتواند بوجود بیاورد، شرکت مراقبت های بهداشتی AXA PPP دو لالایی تولید کرد، که یکی توسط هوش مصنوعی ، و دیگری توسط یک آهنگساز انسانی ایجاد شد.

هوش مصنوعی و موسیقی
هوش مصنوعی و موسیقی

 

 

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با دکتر متخصص اختلالات خواب به کلینیک بهرست تماس بگیرید.

 

محقق و مترجم : محجوبه فاموری

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا