آنچه والدین باید درباره مشکلات خواب کودکان بدانند

مشکل خواب در کودکان
مشکلات خواب کودکان

بزرگسالان تنها کسانی نیستند که گاهی اوقات دچار مشکلات خواب می شوند. گاهی کودکان هم می توانند دچار این مشکل شوند. مشکلات خواب در کودکان ممکن است زمانی که در رختخواب هستند، با عدم توانایی در به خواب رفتن یا وول خوردن زیاد در رختخواب خود را نشان دهد و موجب بیدار ماندن خود و شما گردد. خواب خوب و با کیفیت در کودکان بسته به این دارد که چطور و چقدر در رختخواب می خوابند.

 

کودکان به چقدر خواب نیاز دارند؟

نیاز به خواب در کودکان
خواب مورد نیاز کودکان

ممکن است اکثر والدین از شنیدن این که کودکان نیاز به خواب مختص خود را دارند، شگفت زده شوند. درست همان طور که خواب یک نوزاد تازه متولد شده به طرز چشمگیری با یک نوجوان 12 ساله یا یک بزرگسال متفاوت است، این نیاز به خواب نیز در کودکان با گذشت زمان تغییر می کنند.

در جدول زیر، خواب مورد نیاز در گروه های سنی مختلف ذکر شده است:

میزان خواب توصیه شده در هر  روزگروه سنی
بین 14 تا 17 ساعتنوزادان تا سه ماه
12 تا 16 ساعت در 24 شبانه روزنوپایان 4 تا 12 ماهه
11 تا 14 ساعت در 24 ساعت شبانه روزکودکان 1 تا 2 ساله
10 تا 13 ساعت در 24 ساعت شبانه روزکودکان 3 تا 5 ساله
9 تا 12 ساعت در 24 ساعت شبانه روزکودکان 6 تا 12 ساله
8 تا 10 ساعت در 24 ساعت شبانه روزنوجوانان 13 تا 18 ساله
بیش از 7 ساعت در 24 ساعت شبانه روزبزرگسالان 18 تا 60 ساله
بین 7 تا 9 ساعتمیانسالان 61 تا 64 ساله
بین 7 تا 8 ساعتسالمندان بالای 65 سال

 

بچه های بی خواب، تنها کج خلق و بی حوصله نمی شوند. کودکانی که خواب کافی ندارند در معرض خطر بالای بیماری های مزمن و چاقی نیز قرار دارند.

 

10 نکته برای کمک به بهتر خوابیدن کودک شما

خواب کودک
نکاتی برای خواب بهتر در کودکان
 • صفحه نمایش روشن تعطیل. تلویزیون، تبلت، لپ تاپ و حتی تلفن های همراه را از اتاق کودک خود، دور نگه دارید.
 • یک برنامه روتین خواب ایجاد کنید. پیروی از یک الگوی قبل از خواب، به مغز و بدن کودک این سیگنال را ارسال می کند که وقت خواب فرا رسیده است.
 • مصرف کالری ممنوع. خوردن بیش از حد پیش از خواب باعث می شود بچه ها بیدار بمانند، به خصوص اگر غذا یا نوشیدنی شان حاوی کافئین یا قند زیاد باشد.
 • ایجاد یک محیط خواب مناسب. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب کودک تان برای خواب دنج و راحت (نه خیلی گرم و نه خیلی سرد) است.
 • استحمام. در برخی از کودکان ممکن است حمام یا دوش گرفتن قبل از خواب به ارتقای کیفیت خواب شان کمک کند.
 • سکوت را برقرار کنید. خوابیدن در فضایی که صدای اضافی وجود ندارد، بسیار راحت تر است. گاهی ممکن است لازم باشد نوجوانان برای بهتر خوابیدن از گوش گیر استفاده کنند.
 • اندازه تخت را بررسی کنید. با کودک خود در مورد این که آیا تخت او از اندازه مناسبی برخوردار است یا این که نیاز به یک تخت بزرگتر دارد، مشورت کنید. زیرا کودکان و نوجوانان در طول خواب به طور مکرر حرکت می کنند.
 • از رفتن به رختخواب به عنوان تنبیه استفاده نکنید. در این صورت، کودک شما ممکن است یک تصویر ذهنی منفی از خواب پیدا کند. از سوی دیگر، مراقب باشید که از تا دیر وقت بیدار ماندن نیز به عنوان پاداش استفاده نکنید.
 • به فرزند تان اختیاراتی بدهید. به فرزند تان اجازه دهید در تصمیم گیری هایی مانند این که چه لباسی برای خواب بپوشد یا چه کتابی را قبل از خواب بخواند، دخالت داشته باشد.
 • خواب را اولویت خانوادگی خود بسازید. بچه ها از والدین خود الگو برداری می کنند. اگر موضوع خواب برای شما مهم باشد، احتمال این که برای فرزند تان نیز با اهمیت باشد، بالا است.

 

چه زمانی برای جایگزین کردن یک تخت جدید برای کودک مناسب؟

بیخوابی کودکان
بی خوابی کودکان

این که بدانید چه زمانی ممکن است کودک شما برای یک تخت جدید آماده باشد، امری دشوار است. زیرا کودکان با نرخ های متفاوت رشد می کنند و پس از آن بالغ می شوند.

 • اگر در حال تصمیم گیری برای این هستید که آیا وقت آن رسیده که گهواره کودک تان را با یک تخت تعویض کنید، از خودتان بپرسید که او چگونه با مرزها برخورد می کند. آیا هنگامی که او را در تخت قرار می دهید، می خواهد از آن بالا رود؟ در این صورت عجله نکنید. احتمالا بهتر است که همچنان در گهواره بخوابد.
 • اگر فرزند تان از سخت به خواب رفتن در رختخوابش شکایت می کند، نشانه آن است که به یک تشک بزرگتر نیاز دارد. اگر در حال حاضر روی تخت نوجوان می خوابد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک تخت مخصوص بزرگسالان برایش تهیه کنید.
 • اگر تشک مورد نظر بیش از هفت سال استفاده شده باشد، بهتر است آن را تعویض کنید. احتمال دارد که فرزند شما به دلیل تشک نامناسب خواب خوبی نداشته باشد. نیاز به آسایش و راحتی با بالا رفتن سن در کودکان افزایش می یابد.
با وجود تمام نکات قید شده، چنانچه مشکل خواب کودک تان فراتر از اینهاست، توصیه می کنیم همین امروز با کلینیک خواب ما تماس بگیرید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا