چه عواملی منجر به بروز خروپف می شوند؟ + فیلم آموزشی

خروپف اغلب به صدای بلند و آزار دهنده ای اطلاق می شود که در طول خواب تولید می شود. خروپف زمانی اتفاق می افتد که هوایی که تنفس می کنید موجب ارتعاش بافت های پشت گلو می شود. این صدا هنگامی تولید می شود که هوا را به داخل می کشید و آن را از راه بینی، دهان یا هر دو خارج می سازید. این اتفاق ممکن است در هر مرحله ای از خواب تان رخ دهد.

حدود نیمی از افراد در برهه ای از زندگی خود خروپف می کنند. خروپف در مردان شایع تر است، با این حال بسیاری از زنان نیز خروپف می کنند. به نظر می رسد که این مشکل موروثی است و بروز آن با افزایش سن، شایع تر می شود. حدود 40 درصد از مردان بالغ و 24 درصد از زنان بالغ، به طور دائم خروپف می کنند. بعید به نظر می رسد از سن 70 سالگی به بعد، خروپف در مردان اتفاق بیافتد.

 

خوابیدن به پشت ممکن است بیشتر شما را مستعد خُرخُر کردن سازد. این مشکل همچنین ممکن است در اثر شل شدن ماهیچه های گلو ناشی از مصرف الکل یا سایر ترکیبات کاهش دهنده سطوح عصبی نیز اتفاق بیافتد. احتقان ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی نیز می تواند موجب بروز خروپف در شما شود.

خروپف می تواند موجب ناراحتی همسر تان یا افرادی که در نزدیکی شما می خوابند، شود. شما حتی ممکن است تا اندازه ای بلند خرخر کنید که خودتان هم بیدار شوید. اگرچه، در بسیاری از موارد افراد متوجه نمی شوند که خرخر می کنند. خروپف همچنین ممکن است موجب خشکی دهان، درد و یا تحریک گلو در هنگام بیداری شود.

خروپف آهسته نمی تواند کیفیت کلی خواب شما را مختل سازد. اما خروپف شدید ممکن است با آپنه انسدادی خواب (یک اختلال خواب جدی) همراه و عامل خطری جهت بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر باشد.

دکتر متخصص درمان خروپف | دکتر متخصص بی خوابی

اما شایع ترین علل خرخر، موارد زیر هستند:

 

لوزه های بزرگ

علت خرخر
لوزه های بزرگ

هنگامی که بافت های بینی، گلو و یا دهان بزرگ می شوند، منجر به بروز خروپف مکرر یا بیش از حد می شود. به عنوان مثال، بزرگ شدن لوزه ها یکی از دلایل اصلی خروپف در کودکان است. این وضعیت می تواند از طریق جراحی برداشتن لوزه ها و بافت های آدنوئیدی درمان شود.

 

پولیپ بینی

علل خروپف
پولیپ بینی

خروپف همچنین با مسیر های مسدود شده بین بینی مرتبط است که باعث می شود تنفس در طول خواب دشوار شود. این امر باعث می شود که بافت های درگیر، تلاش بیشتری برای کاهش مشکلات تنفسی انجام دهند، از این رو وقتی که بافت ها به یکدیگر فشار می آورند، مسیر هوایی مجددا مسدود می شود.

وجود پولیپ بینی، یک وضعیت چالش برانگیز است که مستلزم تعهد درازمدت به درمان است تا به طور کامل رفع شود. برای درمان این وضعیت، هم روش جراحی و هم غیر جراحی وجود دارد. با این حال، پولیپ بینی اغلب با داروها درمان می شود و می تواند آن ها را تا اندازه ای کوچک کنند تا از بین ببرند. اگر درمان دارویی موثر نباشد، ممکن است مجبور به عمل جراحی آندوسکوپی برای برداشتن یا اصلاح پولیپ بینی باشید.

 

انحراف بینی یا آپنه خواب

علت خروپف
آپنه خواب

هنگامی که فردی از آپنه انسدادی خواب رنج می برد، ممکن است جراحی بینی انجام شود تا این وضعیت اصلاح شود. این روش به ویژه در مواردی توصیه می شود که بینی دارای انحراف نیز باشد.

انحراف بینی، جریان هوا در بینی را مختل می کند. بینی متشکل از بافتی از جنس غضروف است که هدف آن جدا کردن حفره های چپ و راست بینی است. هنگامی که انگشت خود را در حفره های بینی خود می کنید، این بافت را می توانید احساس کنید که درست در وسط بینی قرار گرفته شده است.

هنگامی که این بافت به یک سمت تغییر موقعیت می دهد، انسداد جزئی یا کامل رخ می دهد. جریان هوا با جابجایی بافت ها مسدود می شود، و به هوا اجازه می دهد تا حدی عبور کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فرد احتمالا بیشتر به تنفس از راه دهان احتیاج دارد. این امر ممکن است به خشکی دهان و نهایتا خروپف منجر شود.

اگر مشکلات تنفسی یا خروپف در طول زمان باقی بماند و بدتر شود، ممکن است لازم باشد که برای درمان آن، عمل جراحی انجام شود. گزینه های غیر جراحی مانند استفاده از نوار های بینی یا فشار مداوم مثبت هوایی (CPAP) نیز  برای درمان آپنه خواب وجود دارد.

 

کمبود تون عضلانی

عامل خروپف
کمبود تون عضلانی

معمولا در افراد مسن، عامل اصلی بروز خروپف را می توان کاهش تون عضلانی در نظر گرفت. این امر تلاش عضلانی را در بدن سالمندان برای حفظ بافت در محل خود کاهش می دهد.

این ناتوانی با افزایش سن در ارتباط است. این امر همچنین ممکن است به دلیل نداشتن تناسب اندام نیز باشد. در این مورد، بهتر است مواد غذایی غنی از پروتئین مصرف کنید که مواد مغذی را برای تغذیه عضلات فراهم می کند.

افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به خروپف هستند، عبارتند از:

  • مردان: مردان بیشتر از زنان تحت تأثیر خروپف قرار می گیرند، زیرا راه های هوایی آن ها باریک تر است.
  • سالمندان: خرخر بیشتر در افرادی که در سنین میانسالی ​​هستند، شایع است.
  • وراثت: شما ممکن است خروپف را به ارث برده باشید. وراثت نقش مهمی در عملکرد بدن ما ایفا می کند.
  • سیگاری ها: افراد سیگاری در معرض احتمال بیشتری از مشکل خروپف هستند. همچنین کودکانی را در معرض دود سیگار قرار می گیرند، ممکن است خطر ابتلا به خروپف در آن ها نیز افزایش یابد.
  • مشکلات فک: اگر از هر نوع ناهنجاری های فک، مانند دندان موشی رنج می برید، این امکان وجود دارد که خروپف کنید. این وضعیت در زنان به نسبت مردان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

عوامل دیگری که باعث خرخر می شوند

علت خرخر
چاقی
  • مصرف الکل: الکل بر بخشی از مغز که تنفس را تنظیم می کند، تاثیر می گذارد.
  • چاقی: چربی بیش از حد در ناحیه گلو می تواند راه هوایی را باریک کند.
  • داروها: داروهایی که معمولا به عنوان داروهای ضد افسردگی استفاده می شوند، اغلب اثراتی دارند که یا عضلات شما را شل می کنند یا عملکرد کل بدن را شل می کنند.
  • گرفتگی بینی، یا احتقان مزمن بینی: اگر دچار آلرژی، سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی که موجب محدودیت های موقت در سینوس های تان شده، هستید، نیز به احتمال زیاد در طول خواب خروپف می کنید.

 

به خاطر داشته باشید!

علت خرخر در آقایان
علت خروپف در مردان

خروپف نه تنها موجب ناراحتی شریک زندگی تان در هنگام خواب می شود، بلکه می تواند پیامدهای پزشکی جدی نیز در بر داشته باشد. اگر نتوانید مشکل خروپف تان را حل کنید، باید با یک متخصص خواب مشورت کنید تا شرایط جدی پزشکی را که می تواند علت آن باشد را بررسی کند. پزشک ممکن است توصیه کند برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر، تست خواب انجام دهید.

تست خواب در کلینیک چگونه است؟ + فیلم تست خواب

اگر بتوانید علت مشکل خروپف خود را پیدا کرده و آنها را اصلاح کنید، خواب آرام تر و یک زندگی پر انرژی تر به ارمغان خواهید آورد. همسر تان نیز مطمئنا از شما ممنون خواهد شد. بنابراین خروپف تان را جدی بگیرید.

دکتر متخصص درمان خروپف | دکتر متخصص بی خوابی

چنانچه به طور مداوم از مشکل خروپف رنج می برید و این امر موجب ناراحتی همسر و عزیزان تان شده است، همین امروز با کلینیک خواب ما تماس حاصل نمایید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا