با توهمات خواب بیشتر آشنا شوید!

توهمات خواب ، حوادث تصور شده ایست که به نظر بسیار واقعی می رسد. این توهمات عمدتا بصری هستند. آنها ممکن است حواس شما مانند شنیدن صدا، لامسه، طعم و بو را نیز درگیر کنند. توهمات خواب حتی ممکن است توام با حرکت اندام ها باشد.

12 57,372

تشریح توهمات خواب

توهم در خواب
توهمات خواب

توهمات خواب نوعی اختلال خواب از دسته پاراسومنیا یا خواب پریشی محسوب می گردد. پاراسومنیا به وقایع ناخواسته ای اطلاق می شود که در حین خواب به وجود می آیند. توهمات خواب ، حوادث تصور شده ایست که به نظر بسیار واقعی می رسد. این توهمات عمدتا بصری هستند. آنها ممکن است حواس شما مانند شنیدن صدا، لامسه، طعم و بو را نیز درگیر کنند. توهمات خواب حتی ممکن است توام با حرکت اندام ها باشد.

این وضعیت اغلب با خواب دیدن اشتباه گرفته می شود. در این حالت شما از بیدار یا خواب بودن خود مطمئن نیستید. این توهمات ممکن است شبیه به کابوس باشند. اما وقتی به دلیل کابوس از خواب بیدار می شوید، متوجه می شوید که همه اتفاقات در خواب افتاده است و شما به وضوح آن را به عنوان یک رویا شناسایی می کنید، نه یک واقعیت.

توهمات خواب معمولا در یکی از دو دوره زمانی زیر رخ می دهد:

 • زمانی که شما در حال به خواب رفتن هستید (هیپناگوژیک یا توهم پیش از خواب)
 • درست زمانی که از خواب بیدار می شوید (هیپنوپامپیک یا توهم پیش از بیداری)

چنانچه این توهمات در طول روز رخ دهد، ممکن است نشانه نارکولپسی باشد. افراد مبتلا به نارکولپسی ممکن است اپیزود های زیر را در طول روز تجربه کنند:

توهم و فلج خواب ممکن است در یک زمان، اما در شب های مختلف رخ دهد. شما همچنین ممکن است اپیزود های جداگانه ای از حرف زدن در خواب یا راه رفتن در خواب را نیز تجربه کنید.

شما همچنین ممکن است توهم های پیچیده بصری به شکل تصاویر بی حرکتی از افراد یا حیوانات داشته باشید. این ها درست زمانی رخ می دهند که ناگهان بیدار می شوید. هنگامی از خواب بیدار می شوید به خاطر ندارید که در وسط یک خواب هستید. شما به وضوح می دانید که بیدار هستید و به همین دلیل، در ابتدا می ترسید و فکر می کنید که تصاویر واقعی هستند. ممکن است از تخت خارج شوید و این امر می تواند موجب آسیب رساندن به شما شود.

این تصاویر ممکن است در شکل یا اندازه های غیر واقعی به نظر برسند. رویت آنها ممکن است چند دقیقه طول بکشد. اگر چراغ روشن شود، این تصاویر ناپدید می شوند. این اپیزود ها بسیار نادر هستند. گاهی اوقات ممکن است یک سردرد میگرنی نیز ایجاد شود.

 

علائم

توهمات خواب
توهم هیپناگوژیک

چنانچه به علائم زیر دچار می شوید، ممکن است توهمات خواب داشته باشید:

 • درست قبل از خوابیدن یا بلافاصله بعد از بیدار شدن، حوادثی را تصور کنید که بسیار واقعی هستند
 • این حوادث تصور شده عمدتا بصری باشند

همچنین مهم است بدانید که آیا چیز دیگری وجود دارد که این اپیزود را ایجاد کرده است. این اختلال ممکن است نتیجه یکی از موارد زیر حاصل شود:

 • یک اختلال خواب دیگر مانند نارکولپسی
 • یک وضعیت پزشکی
 • مصرف دارو
 • اختلال در سلامت روان
 • سوء مصرف مواد

 

عوامل خطر

توهمات خواب اختلال بسیار شایعی است. این اختلال در یک سوم افراد گزارش شده است. بروز آن در نوجوانی و جوانی بیشتر است. در بسیاری از افراد این اختلال با افزایش سن، کاهش می یابد. احتمال بروز آن همچنین در زنان کمی بیشتر از مردان است. توهمات خواب در افراد مبتلا به نارکولپسی بسیار شایع است. عواملی که منجر به بروز این اختلال می شود، عبارتند از:

 • مصرف مواد مخدر در حال حاضر
 • مصرف الکل در گذشته
 • اضطراب
 • اختلالات خلقی
 • بی خوابی

این اختلال همچنین ممکن است در نتیجه تشنج صرعی رخ دهد.

 

تشخیص

توهمات خواب
توهم هیپنوپامپیک

اگر توهمات خواب، خواب تان را مختل کرده، باید به یک متخصص خواب مراجعه کنید. اگر در طول روز خواب آلودگی شدیدی را تجربه می کنید، ممکن است نارکولپسی داشته باشید. در این مورد، باید بلافاصله به یک متخصص خواب مراجعه کنید.

پزشک باید زمان شروع این اختلال در شما را بداند. او باید بداند که هر چند وقت یک بار این اختلال در شما ظاهر می شود و چه مدت طول می کشد. پزشک باید کلیه سوابق پزشکی شما را نیز بداند. حتما پزشک تان را از مصرف هر گونه مواد مخدر، الکل و دارو در گذشته یا حال مطلع کنید.

همچنین اگر دچار اختلالات خواب یا اختلالات عصبی شده اید، به پزشک اطلاع دهید. بررسی کنید که آیا فرد دیگری در خانواده از این وضعیت رنج می برد. پزشک ممکن است از شما بخواهد اطلاعات خواب خود را به چندین هفته در یک دفتر یادداشت بنویسید. این اطلاعات شامل زمانی است که شما به طور معمول به خواب می روید و بیدار می شوید. این داده ها، سرنخ هایی مبنی بر این که چگونه این اختلال درمان شود، به پزشک تان خواهد داد.

چنانچه این اختلال خواب شما را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز مشکلات اساسی در شما شده است، ممکن است لازم باشد تست خواب انجام دهید. این نوع تست، یک پلی سومنوگرافی است. تست خواب، بهترین روش برای ارزیابی خواب شماست. این تست، نمودار امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس تان در طول خواب را نشان می دهد. همچنین حرکات دست و پا را ثبت می کند. تست خواب نشان خواهد داد که آیا شما به سایر اختلالات خواب مبتلا هستید یا خیر.

اگر در طول روز خیلی احساس خواب آلودگی می کنید نیز ممکن است برای انجام تست چرت زدن لازم باشد روز بعد نیز در کلینیک بمانید. این تست با نام تست خواب آلودگی طی روز (MSLT) نیز شناخته می شود. این روش، ابزاری است جهت اندازه گیری این امر که چه مدت طول می کشد تا در طول روز به خواب بروید. این تست همچنین نشان می دهد که آیا توهمات خواب تان نشانه ای از نارکولپسی است یا خیر.

 

درمان

توهمات خواب
توهم دیدن در خواب

توهمات خواب ممکن است نیاز به درمان داشته یا نداشته باشد. این اختلال با گذشت زمان برطرف می شود. موارد زیر همچنین ممکن است به کاهش این اختلال کمک کنند:

 • به اندازه کافی خوابیدن
 • داشتن یک برنامه منظم خواب
 • اجتناب از مصرف الکل، مواد و برخی داروها

اگر توهمات خواب منجر به بروز اختلال خواب یا اضطراب شده است، پزشک ممکن است داروهایی برای کمک به شما تجویز کند. او همچنین ممکن است مصرف هر گونه داروهای فعلی را که برای افسردگی یا اضطراب مصرف می کنید نیز تغییر دهد.

اگر توهمات خواب به عنوان علامتی از نارکولپسی شناسایی شود، پزشک داروهای مربوط به نارکولپسی را تجویز می کند.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با کلینیک بهرست در ارتباط باشید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع منبع
3.6 5 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمانه

سلام وقت بخیر من 18 سالمه و تا 5 یا 6 ماه پیش خوا خوبی داشتم و به راحتی صبحا بیدار میشدم الان در حال مطالعه برای کنکور هستم و یه مشکلی ارم که واقعا جلوی پیشرفتم رو میگیره . من کلا وابم 30 برابر سنگین تر شده و روش های مختلفی رو امتحان کردم ولی هیچکدوم جئاب نداد حتی با بلند ترین صدا هم نمیتونم بیداذ بشم .بعد بیداری هم هر نیم ساعت چرت میزنم و دچار توهم میشم یک بار از خودم فییلم گرفتم و متوحه شدم که در خواب شونم رو خیلی حرکت میدم . توهمی که… بیشتر بخوانید

Abbas

سلام من هم مدتی دچار توهمات هیپناگوژیک شدم به صورتی که در زمان حالت گیجی قبل خواب دچار توهمات شنوایی شدم اوایل شدت صداها کم بود و در حد دو سه کلمه حرف نامفهوم میشنیدم و کم کم صداها واضح تر و به صورت سه بعدی شد به روانپزشک مراجعه کردم و دکتر بهم دارو داد. دو سال از مراجعه به دکتر میگذره و چند جلسه دیگه هم پیش دکتر رفتم و تو اون مدت توهمات خیلی کم شد ولی رفع نشد بعد مدتی من هم قطع دارو کردم ولی هنوز هم گهگاهی این اتفاق برام میوفته…

عباس فرامرزی

سلام من به طور معمول هفته ای پنج یا شش شب توهمات پیش از خواب دارم. خودم فکر می کنم هنوز بيدارم و حس می کنم کسی مرا چسبیده و یا صداهای بلندی می شنوم که فکر می کنم حادثه هولناکی افتاده. گاهی اوقات با شی ای یا روحی که خود را به من چسبانده مبارزه می کنم و در حین مبارزه صداهایی مانند هن هن از من شنيده ميشه که اطرافيانم با شنیدن آن صداها مرا بیدار می کنند. البته از نظر خودم هنوز به خواب نرفته ام و در حالی که مغزم متوجه همه چیز هست ولی جسمم… بیشتر بخوانید

Nazli

سلام
من مدتیه که از خواب بیدار میشم تا چشمم رو باز میکنم عنکبوت میبینم ،انقدر واقعیه که امروز عصر بالشت گذاشتم روش تا بکشمش،همیشه روی دیوار روی وسایل کمی دورتر میدیدم،
اینسری دقیقا بالشت کناریم بود
وخیلی ازار دهنده شده برام
در طول روز هم دائم مگس‌پران چشم‌دارم ،میتونه از این باشه؟
و اینکه داروی سرترالین برای مشکل افسردگی و اضطراب میخورم ،همینطور‌ ملاتونین و کلردیازپوکساید ،چون سالهاست مشکل بی خوابی دارم ،دکتر‌برام اینا رو تجویز کردن

Mhrab

واااای منم دوباره توهم عنکبوت میزنم
یه بار کنار بالشتم ظاهر شد و خیلیم بزرگ بود
ساعت ۴ صب جیغ زدم از تختم پریدم
یک بارم دیشب دقیقا ساعت ۴:۱۷ دقیقه دیدم یه عنکبوت بزرگ از کنار تختم داره میره

راضی

من هم امسال چندین بار برام پیش اومده وقتی از خواب پاشدم یا میخواستم بخوابم یه عنکبوت سیاه خیییییلی بزرگ رو یا نزدیک صورتم یا رو شکمم دیدم خیلی اذیت میشم حتی برای چند دقیقه دیدمش تا امروز فک میکردم واقعا تو اتاقمه.. ولی کم کم دارم میپذیرم توهمه، ۲۰سالمه سابقه نداشتم و ماه بعد کنکور دارم🥲

fereshtehmoradi

منم اینجوریم. امروز با دخترم خواب بودیم یهو ازخواب پریدم دیدم رو دستش ی عنکبوت هس هرچی میزدمش نمیرفت. نمیدونم چرا اینجوری شدم

سجاد

منم خیلی مواقع خواب عنکبوت. مار. عقرب.موش. دیشبم خواب دیدم یه جوی آب از بغلم رد میشد گوشیم افتاده بود توش و خراب شده بود . خلاصه هم خودم کلافم هم اینکه بقیرو اذیت میکنم

مینا

منم عنکبوت میبینم جرات نمیکنم بخوابم هر شب همینه خیلی واقعیه چشمم بازه ولی میبینم تا کم کم ازم جلو چشمم دور میشه

بدون نام

سلام من امشب ساعت ۵ صبح دیدم یه چیزی پشت در هست بعد فوران فرار کرد

ارشیا موسوی

سلام عالی بود انصافاً ❤️🙂

شکیبا

سلام وقت بخیر
من یه خانوم۳۳ساله هستم،چند وقتیه که اختلالات خوابم خیلی زیاد شده،هر یک ساعت بیدار میشم و همش توهم میزنم و تو خواب جیغ میزنم ولی کسی صدامو نمیشنوه،یا میخام از جام بلند شم ولی اصلا نمیتونم انگار خشک شدم توانایی ندارم،خیلی به سرم فشار میاد وقتی بیدار میشم،لطفا کمکم کنید

12
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x