با توهمات خواب بیشتر آشنا شوید!

تشریح توهمات خواب

توهم در خواب
توهمات خواب

توهمات خواب نوعی اختلال خواب از دسته پاراسومنیا یا خواب پریشی محسوب می گردد. پاراسومنیا به وقایع ناخواسته ای اطلاق می شود که در حین خواب به وجود می آیند. توهمات خواب ، حوادث تصور شده ایست که به نظر بسیار واقعی می رسد. این توهمات عمدتا بصری هستند. آنها ممکن است حواس شما مانند شنیدن صدا، لامسه، طعم و بو را نیز درگیر کنند. توهمات خواب حتی ممکن است توام با حرکت اندام ها باشد.

این وضعیت اغلب با خواب دیدن اشتباه گرفته می شود. در این حالت شما از بیدار یا خواب بودن خود مطمئن نیستید. این توهمات ممکن است شبیه به کابوس باشند. اما وقتی به دلیل کابوس از خواب بیدار می شوید، متوجه می شوید که همه اتفاقات در خواب افتاده است و شما به وضوح آن را به عنوان یک رویا شناسایی می کنید، نه یک واقعیت.

توهمات خواب معمولا در یکی از دو دوره زمانی زیر رخ می دهد:

 • زمانی که شما در حال به خواب رفتن هستید (هیپناگوژیک یا توهم پیش از خواب)
 • درست زمانی که از خواب بیدار می شوید (هیپنوپامپیک یا توهم پیش از بیداری)

چنانچه این توهمات در طول روز رخ دهد، ممکن است نشانه نارکولپسی باشد. افراد مبتلا به نارکولپسی ممکن است اپیزود های زیر را در طول روز تجربه کنند:

توهم و فلج خواب ممکن است در یک زمان، اما در شب های مختلف رخ دهد. شما همچنین ممکن است اپیزود های جداگانه ای از حرف زدن در خواب یا راه رفتن در خواب را نیز تجربه کنید.

شما همچنین ممکن است توهم های پیچیده بصری به شکل تصاویر بی حرکتی از افراد یا حیوانات داشته باشید. این ها درست زمانی رخ می دهند که ناگهان بیدار می شوید. هنگامی از خواب بیدار می شوید به خاطر ندارید که در وسط یک خواب هستید. شما به وضوح می دانید که بیدار هستید و به همین دلیل، در ابتدا می ترسید و فکر می کنید که تصاویر واقعی هستند. ممکن است از تخت خارج شوید و این امر می تواند موجب آسیب رساندن به شما شود.

این تصاویر ممکن است در شکل یا اندازه های غیر واقعی به نظر برسند. رویت آنها ممکن است چند دقیقه طول بکشد. اگر چراغ روشن شود، این تصاویر ناپدید می شوند. این اپیزود ها بسیار نادر هستند. گاهی اوقات ممکن است یک سردرد میگرنی نیز ایجاد شود.

 

علائم

توهمات خواب
توهم هیپناگوژیک

چنانچه به علائم زیر دچار می شوید، ممکن است توهمات خواب داشته باشید:

 • درست قبل از خوابیدن یا بلافاصله بعد از بیدار شدن، حوادثی را تصور کنید که بسیار واقعی هستند
 • این حوادث تصور شده عمدتا بصری باشند

همچنین مهم است بدانید که آیا چیز دیگری وجود دارد که این اپیزود را ایجاد کرده است. این اختلال ممکن است نتیجه یکی از موارد زیر حاصل شود:

 • یک اختلال خواب دیگر مانند نارکولپسی
 • یک وضعیت پزشکی
 • مصرف دارو
 • اختلال در سلامت روان
 • سوء مصرف مواد

 

عوامل خطر

توهمات خواب اختلال بسیار شایعی است. این اختلال در یک سوم افراد گزارش شده است. بروز آن در نوجوانی و جوانی بیشتر است. در بسیاری از افراد این اختلال با افزایش سن، کاهش می یابد. احتمال بروز آن همچنین در زنان کمی بیشتر از مردان است. توهمات خواب در افراد مبتلا به نارکولپسی بسیار شایع است. عواملی که منجر به بروز این اختلال می شود، عبارتند از:

 • مصرف مواد مخدر در حال حاضر
 • مصرف الکل در گذشته
 • اضطراب
 • اختلالات خلقی
 • بی خوابی

این اختلال همچنین ممکن است در نتیجه تشنج صرعی رخ دهد.

 

تشخیص

توهمات خواب
توهم هیپنوپامپیک

اگر توهمات خواب، خواب تان را مختل کرده، باید به یک متخصص خواب مراجعه کنید. اگر در طول روز خواب آلودگی شدیدی را تجربه می کنید، ممکن است نارکولپسی داشته باشید. در این مورد، باید بلافاصله به یک متخصص خواب مراجعه کنید.

پزشک باید زمان شروع این اختلال در شما را بداند. او باید بداند که هر چند وقت یک بار این اختلال در شما ظاهر می شود و چه مدت طول می کشد. پزشک باید کلیه سوابق پزشکی شما را نیز بداند. حتما پزشک تان را از مصرف هر گونه مواد مخدر، الکل و دارو در گذشته یا حال مطلع کنید.

همچنین اگر دچار اختلالات خواب یا اختلالات عصبی شده اید، به پزشک اطلاع دهید. بررسی کنید که آیا فرد دیگری در خانواده از این وضعیت رنج می برد. پزشک ممکن است از شما بخواهد اطلاعات خواب خود را به چندین هفته در یک دفتر یادداشت بنویسید. این اطلاعات شامل زمانی است که شما به طور معمول به خواب می روید و بیدار می شوید. این داده ها، سرنخ هایی مبنی بر این که چگونه این اختلال درمان شود، به پزشک تان خواهد داد.

چنانچه این اختلال خواب شما را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز مشکلات اساسی در شما شده است، ممکن است لازم باشد تست خواب انجام دهید. این نوع تست، یک پلی سومنوگرافی است. تست خواب، بهترین روش برای ارزیابی خواب شماست. این تست، نمودار امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس تان در طول خواب را نشان می دهد. همچنین حرکات دست و پا را ثبت می کند. تست خواب نشان خواهد داد که آیا شما به سایر اختلالات خواب مبتلا هستید یا خیر.

اگر در طول روز خیلی احساس خواب آلودگی می کنید نیز ممکن است برای انجام تست چرت زدن لازم باشد روز بعد نیز در کلینیک بمانید. این تست با نام تست خواب آلودگی طی روز (MSLT) نیز شناخته می شود. این روش، ابزاری است جهت اندازه گیری این امر که چه مدت طول می کشد تا در طول روز به خواب بروید. این تست همچنین نشان می دهد که آیا توهمات خواب تان نشانه ای از نارکولپسی است یا خیر.

 

درمان

توهمات خواب
توهم دیدن در خواب

توهمات خواب ممکن است نیاز به درمان داشته یا نداشته باشد. این اختلال با گذشت زمان برطرف می شود. موارد زیر همچنین ممکن است به کاهش این اختلال کمک کنند:

 • به اندازه کافی خوابیدن
 • داشتن یک برنامه منظم خواب
 • اجتناب از مصرف الکل، مواد و برخی داروها

اگر توهمات خواب منجر به بروز اختلال خواب یا اضطراب شده است، پزشک ممکن است داروهایی برای کمک به شما تجویز کند. او همچنین ممکن است مصرف هر گونه داروهای فعلی را که برای افسردگی یا اضطراب مصرف می کنید نیز تغییر دهد.

اگر توهمات خواب به عنوان علامتی از نارکولپسی شناسایی شود، پزشک داروهای مربوط به نارکولپسی را تجویز می کند.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با کلینیک بهرست در ارتباط باشید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

49 دیدگاه دربارهٔ «با توهمات خواب بیشتر آشنا شوید!»

 1. سلام وقت بخیر
  من 18 سالمه و تا 5 یا 6 ماه پیش خوا خوبی داشتم و به راحتی صبحا بیدار میشدم الان در حال مطالعه برای کنکور هستم و یه مشکلی ارم که واقعا جلوی پیشرفتم رو میگیره . من کلا وابم 30 برابر سنگین تر شده و روش های مختلفی رو امتحان کردم ولی هیچکدوم جئاب نداد حتی با بلند ترین صدا هم نمیتونم بیداذ بشم .بعد بیداری هم هر نیم ساعت چرت میزنم و دچار توهم میشم یک بار از خودم فییلم گرفتم و متوحه شدم که در خواب شونم رو خیلی حرکت میدم . توهمی که میگم اینطوریه مثلا چسمامو بستم و خوابیدم ولی احساس میکنم دارم درس میخونم یا مثلا برای یک صدم ثانیه احساس میکنم دارم تو ی خونه دیگخه هستم جاییکه تابحال نرفتم.شب ها هم بیدار میشم نمیدونم چیکار میکنم ولی صبح میبینم جراغ هارو روشن کردم و در روهم بز گذاشتم به خانوادم میگم به یه پزشک راجعه کنیم ولی جدی نمیگیرن ایا واقعا این مشکل نیاز به دکتر رفتن داره؟لطفا کمکم کنید ممنون

  1. از خودت فیلم نگیر باعث میشه بترسی بابت شرایط اینجوری شدی من زمان کنکور خواب میدیدم معادلات حل میکنم و تو خواب گریم میگرفت مخصوصا زمانی که تازه خوابم برده بود یا وقتی میخواستم بیدار بشم

 2. سلام من هم مدتی دچار توهمات هیپناگوژیک شدم به صورتی که در زمان حالت گیجی قبل خواب دچار توهمات شنوایی شدم اوایل شدت صداها کم بود و در حد دو سه کلمه حرف نامفهوم میشنیدم و کم کم صداها واضح تر و به صورت سه بعدی شد به روانپزشک مراجعه کردم و دکتر بهم دارو داد. دو سال از مراجعه به دکتر میگذره و چند جلسه دیگه هم پیش دکتر رفتم و تو اون مدت توهمات خیلی کم شد ولی رفع نشد بعد مدتی من هم قطع دارو کردم ولی هنوز هم گهگاهی این اتفاق برام میوفته…

  1. عباس فرامرزی

   سلام من به طور معمول هفته ای پنج یا شش شب توهمات پیش از خواب دارم. خودم فکر می کنم هنوز بيدارم و حس می کنم کسی مرا چسبیده و یا صداهای بلندی می شنوم که فکر می کنم حادثه هولناکی افتاده. گاهی اوقات با شی ای یا روحی که خود را به من چسبانده مبارزه می کنم و در حین مبارزه صداهایی مانند هن هن از من شنيده ميشه که اطرافيانم با شنیدن آن صداها مرا بیدار می کنند. البته از نظر خودم هنوز به خواب نرفته ام و در حالی که مغزم متوجه همه چیز هست ولی جسمم فلج شده و در اختیارم نیست. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 3. سلام
  من مدتیه که از خواب بیدار میشم تا چشمم رو باز میکنم عنکبوت میبینم ،انقدر واقعیه که امروز عصر بالشت گذاشتم روش تا بکشمش،همیشه روی دیوار روی وسایل کمی دورتر میدیدم،
  اینسری دقیقا بالشت کناریم بود
  وخیلی ازار دهنده شده برام
  در طول روز هم دائم مگس‌پران چشم‌دارم ،میتونه از این باشه؟
  و اینکه داروی سرترالین برای مشکل افسردگی و اضطراب میخورم ،همینطور‌ ملاتونین و کلردیازپوکساید ،چون سالهاست مشکل بی خوابی دارم ،دکتر‌برام اینا رو تجویز کردن

  1. واااای منم دوباره توهم عنکبوت میزنم
   یه بار کنار بالشتم ظاهر شد و خیلیم بزرگ بود
   ساعت ۴ صب جیغ زدم از تختم پریدم
   یک بارم دیشب دقیقا ساعت ۴:۱۷ دقیقه دیدم یه عنکبوت بزرگ از کنار تختم داره میره

   1. من هم امسال چندین بار برام پیش اومده وقتی از خواب پاشدم یا میخواستم بخوابم یه عنکبوت سیاه خیییییلی بزرگ رو یا نزدیک صورتم یا رو شکمم دیدم خیلی اذیت میشم حتی برای چند دقیقه دیدمش تا امروز فک میکردم واقعا تو اتاقمه.. ولی کم کم دارم میپذیرم توهمه، ۲۰سالمه سابقه نداشتم و ماه بعد کنکور دارم🥲

  2. منم اینجوریم. امروز با دخترم خواب بودیم یهو ازخواب پریدم دیدم رو دستش ی عنکبوت هس هرچی میزدمش نمیرفت. نمیدونم چرا اینجوری شدم

  3. منم خیلی مواقع خواب عنکبوت. مار. عقرب.موش. دیشبم خواب دیدم یه جوی آب از بغلم رد میشد گوشیم افتاده بود توش و خراب شده بود . خلاصه هم خودم کلافم هم اینکه بقیرو اذیت میکنم

  4. منم عنکبوت میبینم جرات نمیکنم بخوابم هر شب همینه خیلی واقعیه چشمم بازه ولی میبینم تا کم کم ازم جلو چشمم دور میشه

   1. منم اینو میبینم تا از خواب بیدار میشم یه عنکبوت خیلی بزرگ سیاه نزدیکم وایساده بسم الله میگم ناپدید میشه حتی یه سری سایه و نور هم دیدم ک همزمان خواهرمم تو اتاق بود دید

  5. اینها به خاطر اضطرابه دوست عزیز.امیدوارم مشکلتون حل بشه.داروتون رو عوض کنید تحت نظر روانپزشک.ملاتونین در سالمندها جواب میده که غده صنوبری کوچیک شده برای جوانها به مرور زمان اثرات عکس خواهد گذاشت و بیش از شش ماه مداوم نباید مصرف کرد. نیاز به مشاوره با یک روانپزشک دلسوز دارید.

  6. وااای منم همینطوریم انقد با جزئیات میبینم عنکبوتو . از کنکورم شروع شد سه ساله درگیرم و هر چن هفته یه بار اتفاق میفته . نمیدونم چیه این اختلال…. اگه درمانی به جز دارو هست بگید یا دلیلش چیه یا اصن اسمش چیه؟

  7. منم الان یک ساله اکثر شبها خواب عنکبوت میبینم.
   شاید باورتون نشه ولی دیگه حتی نمیترسم ازش اینقدر که واسم عادی شده.

  8. من نه داروی خاصی مصرف میکنم،نه کم خوابی دارم،نه استرس!ورزش هم به جا انجام میدم.
   اوایل وقتی بیدار میشدم این عنکبوت لعنتی رو میدیدم،اما جدیدا فقط یه عنکبوت نیست.
   انواع حشرات لعنتی،وقتی بیدار شدم از روی تخت افتادم پایین و همون لحظه رو به روی صورتم،زیر دستام پر از این حشرات کوفتی بود.
   با اینکه آدم میدونه این نمیتونه واقعی باشه،به حدی طبیعیه که تا مرز سکته میره.
   کسی میتونه کمک کنه؟

 4. سلام وقت بخیر
  من یه خانوم۳۳ساله هستم،چند وقتیه که اختلالات خوابم خیلی زیاد شده،هر یک ساعت بیدار میشم و همش توهم میزنم و تو خواب جیغ میزنم ولی کسی صدامو نمیشنوه،یا میخام از جام بلند شم ولی اصلا نمیتونم انگار خشک شدم توانایی ندارم،خیلی به سرم فشار میاد وقتی بیدار میشم،لطفا کمکم کنید

  1. اضطراب داری. منم این مشکلات رو از نوجوانی تجربه کردم. سعی کن توی خیالات نباشی.منطقی برخورد کن. با ترس هات روبرو شو وچیزی که ناراحتت میکنه رو شناسایی کن. اگه تونستی حلش کن وگرنه حل بعضی مشکلات از دایره کنترل ما خارجند. یا فراموشش کن یا ازش پلی برای موفقیت بساز

  2. سلام سعی کنید به شونه چپ نخوابید یعنی به روی قلب و روی کمر که میخوابید سعی کنید دستهاتون رو روی شکم نزارید و در راستای بدن روی مین بگزارید سعی کنید اگر روی زمین میخوابید یک پتو نرم زیرتون بندازید تا باعث خواب رفتن اندامها موقع خواب و کاهش ضربان و خونرسانی به بدنتون نشه من ۲بار جدیدا از خستگی رو شون چپ خوابیدم و کابوس دیدم

 5. وااای منم دوساله فلج خواب میشم دیگه کم کم دارم حس میکنم جن تو خونمونه، مثلا از خواب میپرم میبینم نمیتونم تکون بخورم بعد یه سری قیافه های ترسناک میاد سمتم ازارم میدن خیلی میترسم سوره ناس بلند میخونم بعد هم اکثرشبا عنکبوت میبینم که دوی در و دیوار راه میره نمیدونم دلیلش چیه اخه داروهم مصرف میکنم ولی فایده نداره

 6. بابا من خودم گیجم حواسم نیست چخبره دارم مطلبو میخونم یدفه گیف آخریه رو دیدم سکته کردم فک کردم دارم توهم میزنم خوب چرا اینجوری میکنی😂

 7. منم دقیقا همین داستانارو دارم ولی روزا مثلا خیلی خسته ام میرم میخوابم بجای اینکه خواب ببینم خودمو درحال بازی با موبایل میبینم بعد فلج خواب هم دارم نمیتونم بیدار شم هر کاری میکنم بعد به زور میتونم بیدارشم میبینم اون نور آفتاب بوده که موبایل میدیدمش اون صداها هم الکی بودن بعدم یه سردرد و چشم درد بدی میگیرم که صد رحمت به دندون درد

 8. از بقیه هم شنیدم که تو خواب حرف میزنم چرت و پرت میگم خودم یبار صدامو ظبط کردم شب تا صبح دیدم دارم میگم السلام علیکم در صورتی که من به شوخیم اینجوری حرف نمیزنم میگم سلام فوقش

 9. سلام وقت بخیر چندین ساله درحین خوابیدن احساس میکنم بالای سرخودم دارم راه میرم یا چسبیدم ب سقف همون لحظه میدونم خوابم هرچقدر میخوام بیدار بشم توانشو ندارم تا به این لحظه که تو خواب تا چشامو میبندم موجودات عجیبی اذیتم میکنم بقدری ک تابیدارمیشم تاچندلحظه احساس بدن درد دارم انگار جای ظربه زدنشون باقی مونده باشه. کسی میتونه کمکم کنه

 10. من چند وقتیه که همش توهم میزنم و سال یازدهمم وقتی سال هفتم بودم چند دفه فلج خواب شدم چشمام باز بود ولی نمیتونستم تکون بخورم برام باحال بود اونموقه ولی الان هر هفته ای شاید دوبار فلج خواب میشم توهم هم میزنم مثلا دیشب فلج شده بودم حس کردم در اتاقم بسته و مامان بابام میکوبیدن به در تا منو از دست یه موجود نجات بدن ولی تا تکون خوردم همه صداها قطع شد یا چند شب پیش یه دختر داشت نگام میکرد خیلی نزدیکم بود منم چشام باز ولی نمیتونستم تکون بخورم ترسیدم چشامو بستم یهو بدنم از فلجی در اومد و دیگه هیچی نبود.
  یدفه دیگه هم فلج شدم وقتی از خواب بیدار شدم صدای یه پسر کوچیک میومد که داشت بهم میخندید وقتی از حالت فلجی در اومدم هیچ صدایی نمیومد
  چند شب پیش دیگه یهو انگار داشت برق منو میگرفت و فلج شده بودم ولی ایندفه چشمام بسته بود برق از کم‌شروع شد و یهو فشارش خیلی زیاد بود داشتم میلرزیدم که یهو از فلجی در اومدم

  نمیدونم چم شده از کسی میدونه بگه.

 11. اولین دفه که توهم زدم از خواب بیدار شدم و یه عنکبوت خیلی بزرگ روی دیوار بود خواستم فرار کنم دیدم هیچی نیست داداشم اونور تر خوابیده بود بهش نگاه کردم دیدم چشماش سفیده داره بهم نگاه میکنه پشمام ریخته بود تا اینکه فهمیدم چشاش بسته و توهمه

 12. سلام من چندروز پیش خواب دیدم انگار بیدار بودم و همش فکر میک دم خونه قبلیمم و یا احساس میکردم سر جای خودم نخوابیدم و یا چرخیدم و به خودم میگفتم نه بابا درسته فقط حس میکنی انگار بیدار بودم بعد انگار به خواب رفتم و بعدش دوباره دیدم که جاذبه از بین رفت و من کمی وارونه پاهام رفت بالا و داشتم از زمین جدا میشدم بخوبی یادم نمیاد الان ولی دیشب ۱کلیپ ناخودآگاه دیدم انیمیشن ۳۰ثانیه ای که همچین چیزی بود و شخصی روش صداگزاری کرده بود و اون انیمیشن یک لحظه معلق شد و من یاد خوابم افتادم و جالبیش این بود که ۳ساعت بعدش که خوابیدم برای بار دوم خوابی عجیبتر دیدم در خواب دیدم از چیزی ترسیدم و سعی داشتم بیدار بشم خیلی تلاش کردم و بالاخره موفق شدم از خواب بیدار بشم و دیدم خرگوشم که همیشه اتاق بالایی هست کنار بالشم بود و اومده بود پیشم و با ترس دویدم دقیقا همچیز مثل خانه خودم از خرگوش تا پتو و بالش و چیدمان خانه و حتی جای کلید های برق و دویدم اول چراغ دستشویی روشن کنم که دیدم چراغ سوخته امدم چراغ حالو روشن کنم دیدم نمیشه و رو آوردم به چراغ آشپزخانه کا روشن کنم ولی در واقعیت چراغ اشپزخانه فقط سوخته و اونم با قطع و وصلی فقط ۱درصد نور داد و کاملا ترسیده بودم و یکدفعه دیدم در رختخوابم هستم باورم نشد گفتم خواب بود یعنی !!! چون من همیشه خواب میبینم و همیشه میتونم حتی به یاد بیارم و حتی بعد از بیدار شدن به خوبی خوابم رو بیاد دارم ولی این موضوع رو تابحال ندیده بودم باورم نمیشه انگار مثل سری قبل روح من در خانه میچرخید و ولی قدرت نداشت حتی چراغو روشن کنه شاید فکر کنید من بیدار بودم و حس کردم خوابم و بعدش رفتم خوابیدم دوباره بیدار شدم ولی فقط باید بیسواد باشه کسی که در این مورد اینگونه فکر کنه خوابی بود که انگار همچیز مثل حقیقت بود ولی با ترس و اضطراب احساس میکنم بخاطر مرگ پرندم اینجوری شدم البته قیمتش ۱ملیون بود ولی خیلی دوستش داشتم و بخاطر خفگی موقع سرلاک دادن مرد ۳ماهش بود ولی غذا نمیخورد و همش سرلاک میخواست

 13. و جالبه بدونید بعد چندساعت که دوباره خوابیدم با صحنه عجیبی روبرو شدم برای اولین بار خرگوشم از اتاق بالا اومده بود و کنار بالشم بود دقیقا شبیه خواب دیشب که کلا۲ساعتم نشده بود و خواب ظهرمن که خرگوشی نزاشت دیگه بخوابم از بس که منو لیس زد و پرید سرو کلم

 14. سلام من امیر هستم و ۲۰ سالمه اولین تجربه ای که داشتم واسه حدودا ۱۰ یا ۱۲ سالگی بوده اون زمان خیلی ترسیدم امشبم که دارم اینو مینویسم دقیقا توی حالت خواب و بیداری حس کردم کسی پشت پنجرس و یه صداهایی میاد وقتی کامل بیدار شدم طبق معمول فقط توهم بود البته من راه حلشو پیدا کردم دقیقا زمانی که از وقت خواب گذشته و دیروقته و مخصوصا وقتی موقع خوابیدن گرمم شده و به کمر خوابیدم اینجوری میشم مثل همین امشب توصیم اینه که حتما سعی کنید محیط خنک باشه و عرق نکنید موقع خوابیدن و این که اگه اینجوری شدین به پهلو بخوابید و سعی کنید دیروقت هم نخوابید چون زمانایی که روز شلوغی داشتید یا مدتیه تحت فشارید مخصوصا زمان کنکور یا دوراغ بلوغ که همه از آدم انتظار دارن و تو سردرگمی این اتفاق میفته و این که اصلا نترسید تقریبا همه اینو تجربه میکنن مخصوصا مایی که بابت شرایط حاکم مشغله فکری زیاد داریم

 15. سلام من ۳۲ سالمه شبها خوابم خوبه ولی ازبچه گیم توهمات خواب و دارم گه گاهی خوب میشم ولی گهگاهی همش توهم میزنم مثلا توطول روز هرکاری کردم سرکار بودم یا چیزهای دیگه شبها تو خواب ولیداری توهم میزنم همش با لحافم درگیرم انگار که سرکارم لحاف دستگاهه همش سروکله میزنم نمیدونم چمه بعد یهو پامیشم میبنم توهم زدم ولی کارهای روزمرگیم خیلی رو خواب شبم تاثیر داره تکرار میشه به صورت توهمی چه کار باید بکنم یا بعضی وقتها نمیتونم بدون لباس بخوابم توهم اینو میزنم که دارن نگاهم میکنن پامیشم لباس میپوشم توهوای خواب الوبودن

 16. سلام دوستان
  من بعضی شبا بستگی ب اضطراب روزم داره
  با حس مرگ از خواب بیدار میشم حتی بعضی شبا دو الی سه بار اینطور میشم.
  حسم اینطوره که یکدفعه حس میکنم دارم میمیرم بعد با وحشت و زور که میخوام نمیرم از خواب میپرم و ضربان خیلی خیلی میره بالا.خسته ام کرده الان نزدیک ۷/۸ساله اینطورم

 17. سلام من در بعضی از خاب هایی ک میبینم ازادی عمل دارم ینی میتونم تو خاب فکر کنم و انجام بدم میتونم کاری ک خودم میخامو تو خاب انجام بدم سادس میتونم لمس کنم حس کنم بدوم وایسم و تمام کار هایی ک توی بیداری هست رو انجام بدم هر جایی ک بخامم میتونم برم ولی در اصل خابم وهمع اینا توی ذهنمه ولی کاملا واقعیه ولی بیشتر خابام باید سعی کنم فرار کنم از چیزی یا زنده بمونم و خیلی کم پیش میاد جایی باشم ک مثلا توی شهر قدم بزنم یا جایی ک میخام برم بیشتر خابا باید با اراده خودم از چیزی فرار کنم یا در جایی زنده بمونم توضیحش سخته ولی خیلی واقعی و پیچیده تراز چیزیه ک میتونم بگم مثل این میمونه ک تو خابم میتونم مثل بیداری هرکاری بخام انجام بدم مثل کارای ساده ولی کم پیش میاد اکثر مواقع در شروعش جایی هستم ک تاحالا ندیدم و کسی یا چیزی دنبالم میکنه و باید فرار کنم و زنده بمونم و همیشه ام ب اراده ی خودم فرار میکنم مثلا تصمیم میگیرم ک ازین راه برم یا اونجا قایم شم ی دفه از جایی ک قایم شدم گفتم بزار بیام بیرون ببینم اونکه دنبالمه کیه بعد مردم و از خاب بیدار شدم یادم نیس چطور فقط اینکه ی چیزی ب سرعت ب سمتم اومد و تا خاستم فرار کنم مردم و از خاب بیدار شدم . کل حرفم اینه ک چرا میتونم تو خاب فکرکنم عمل کنم حس کنم وهمه و همش ب اراده خودمه نمیدونم تونستم خوب بگم یا ن ولی خب کلش مث ی زندگیه دیگ تو خابه ک ازادیه عمل داری هرکاریم بخای میتونی بکنی . گس دیگه ای انجوری هست ؟؟

 18. سلام بچه ها اولا حتما به پزشک مراجعه کنید ثانیا موقع خواب یه حمد و قل هو الله بخونید و از خدا بخواهید که به خوابتون آرامش بده❤️

 19. منم یه چند وقته چیز های عجیب غریب می بینم ولی وقتی چراغ رو روشن می کنم ناپدید میشن. بعضی وقتا یه صداهای تو مغزم میاد مثل صدای فن کامپیوتر ولی وقتی بلند میشم و میرم کنار لپتابم اصلا صدای فنی نمیاد.

 20. سلام ببخشید
  من مدت هاست که ی مشکل بزرگ دارم
  تقریبا یک سال میشه
  اوایل همش یکی رو توی خونه می‌دیدم
  حتی چند بار توی خواب راه رفتم
  اولش فقط میدیدمش
  بعد ها کم کم منو اذیت میکرد
  ظاهرش کلا ترسناک بود و این که هر شب خوابشو می‌دیدم و اصلا احساس نمی‌کردم که خوابم اذیتم میکرد
  چند بار از ترس هام استفاده کرد
  حتی یک شب جیغ می‌کشیدم و همه رو به شکل های دیگه می‌دیدم
  جدیدا جرعت ندارم بخوابم وقتی میخوابم احساس همش چیزای عجیبی توی خواب میبینم
  مثلا ی بار دیدم کوله پشتیم روی هوا عهد و به سمتم داره پرت میشه
  ی بار دیدم جالباسی پاره تکون میخوره
  و همش سعی میکنم بیدار بشم
  واقعا این که شبا پنج شیش بار از خواب بیدار میشم و اصلا متوجه نیستم خوابم یا بیدار اذیتم می‌کنه
  به خوانواده گفتم و میگن بخواطر تخیل بالا هه ولی نه این تنها دلیلش نیست
  نیاز دارم به کمکتون

 21. من به مدت یکسال هست که در خواب خیلی واضع صحبت میکنم وبه دکتر مراجعه کردم دارو برام تجویز کرد
  ولی جدیدا بدتر شدم و خواب های وحشت ناک میبینم و فرار میکنم ودرحین فرار خیلی محکم به در و دیوار اطراف خودم میخورم و بعد از بر خورد بیدار میشم و جدیدا ظربه خیلی بدی خوردم
  منو راهنمایی کنید

 22. سلام من ۱۶ سالمه
  یکساله که تو خواب حس میکنم کسی داره روحمو میکشه و وقتی ک چشامو باز میکنم ی صدای خیلی بلندی میاد و وقتی ک چشمو میبندم اون صدا قطع میشه و در حین خواب بارها تکرار میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا