اگر شب ها در خواب دندان قروچه می کنید، حتما این مطلب را بخوانید! + فیلم

تشریح دندان قروچه

بروکسیم
دندان قروچه در خواب

دندان قروچه یا بروکسیم (Bruxism) عبارت است از وضعیتی که در آن دندان ها در طول شب به یکدیگر ساییده یا کوبیده می شوند. با این حال ممکن است این حالت در طول روز نیز رخ دهد. این یک امر معمول است که فک در زمانی که خواب هستید، منقبض شود. هنگامی که این انقباضات بیش از حد قوی باشد، صدای ساییده شدن دندان ها به گوش خواهد رسید. این وضعیت می تواند با تحلیل دادن دندان منجر به وارد آمدن آسیب به دندان ها گردد. در موارد شدید، امکان وقوع صدها اتفاق دیگر در شب وجود دارد. اما در موارد خفیف، ساییدگی دندان ها در اثر دندان قروچه ممکن است از یک شب به نسبت شبی دیگر، متفاوت باشد.

تماس و نشانی کلینیک خواب | مرکز تست خواب

دندان قروچه حاد می تواند تا حدودی خواب شبانه شما را مختل سازد. این وضعیت، تنها در موارد نادر موجب بیدار کردن شما از خواب می شود. صدای بلند ناشی از دندان قروچه و ساییدگی دندان ها به یکدیگر، می تواند بسیار ناخوشایند باشد. این امر همچنین ممکن است خواب شریک خواب تان را نیز دستخوش تغییر و مشکلاتی سازد. دندان قروچه می تواند منجر به از بین رفتن لثه ها و استخوان های حمایت کننده دندان شود. این حالت می تواند در تمام مراحل خواب رخ دهد، اما بروز آن در مرحله اول و دوم خواب غیر سریع چشم (non-REM) شایع تر است.

 

علل و عوامل تشدید کننده

دندان قروچه
بروکسیم

اگر چه دندان ‌قروچه می ‌تواند در اثر استرس یا اضطراب حاصل شود، اما بیشتر در هنگام خواب اتفاق می ‌افتد. این وضعیت به علت کج بودن دندان، نداشتن دندان یا داشتن دندان اضافی به وجود می ‌آید. همچنین ممکن است اضطراب و تلاش ناخودآگاه برای تماس بین دندان‌ های فوقانی و تحتانی در هنگام بسته بودن فک ‌ها، اتفاق بیافتد.

عوامل تشدید کننده دندان قروچه شامل موارد زیر است:

  • استرس و اضطراب
  • مصرف الکل

جهت پیشگیری از بروز این وضعیت تنها می تواند توصیه کرد که از قرار گیری از وضعیت های استرس زا خودداری نمایید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا