ناله کردن در حین خواب

0 6,677

ناله خواب

ناله حین خواب که همچنین به نام کاتترنیا شناخته می شود، موجب می شود تا در هنگام ناله کنید داشته باشید. ناله خواب یک اختلال طولانی مدت است که اغلب شبانه رخ می دهد.

صدای ناله معمولا بسیار بلند است و تنفس شما به طور غیر منتظره ای در طول یک مرحله خواب آهسته می شود. شما یک نفس عمیق و آرام را می گیرید سپس یک بازدم طولانی که شامل صدای ناله است را انجام دهید.

صدای ناله می تواند از چند لحظه تا بیش از 40 ثانیه طول بکشد. این ناله معمولا همیشه با یک صدای آه  به پایان می رسد. ناله ها اغلب بارها در طول شب تکرار می شود.

ناله خواب معمولا چندان نگران کننده نیست و ربطی به ناراحتی فرد ندارد.

فردی که غرق خواب می شود، معمولا از صداها بی اطلاع است. و شریک خواب، هم اتاقی یا اعضای خانواده این صداها را می شنوند.

 

صدا گاهی بصورت صداهای بلند مشابه خمیازه و … است.

توقف تنفسی حین خواب
علت ناله در خواب شناخته شده نیست. این مشکل مربوط به  تنفس نیست. همچنین هیچ فعالیت مغزی غیرطبیعی در حین ناله وجود ندارد و همچنین به نظر می رسد هیچ ارتباطی با اختلالات روحی نیز وجود ندارد.

گاهی خستگی روزانه ممکن است این حالت را تشدید کند. در غیر این صورت، معمولا شکایت خواب عمده ای وجود ندارد. ناله خواب بیشتر موجب برهم خوردن خواب همسر یا دیگران در خانه می شود.

این حالت اغلب در طول مرحله حرکت سریع چشم (REM) دیده می شود.مرحله پنجم هر سیکل خواب، مرحله REM نامیده می شود. این مرحله معمولا حدود 90 دقیقه پس از شروع خوابیدن شروع می شود. خواب REM حدود 20 تا 25 درصد از زمان خواب شما را تشکیل می دهد.

اولین دوره REM معمولا تنها چند دقیقه طول بکشد و آخرین دوره خواب REM شما ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

صدای ناله همچنین گاهی می تواند در طی تشنج ناشی از صرع نیز رخ دهد.

نوعی ناله در صدا نیز می تواند با خروپف و آپنه خواب نیز ایجاد شود.

تشخیص و درمان

اگر این صدا برای شریک زندگی یا خانواده تان آزار دهنده است ، ممکن است لازم باشد یک متخصص خواب را ببینید. علی الخصوص اگر شما نمی توانید  خوب بخوابید و یا در طول روز خسته می شوید.

تست خواب معمولا برای افرادی که دچار مشکلات جدی خواب هستند مورد نیاز است. اگر مشکل شما به شدت خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است پزشک شما یک تست خواب شبانه انجام دهد. این مطالعه پلیسومنوگرافی نامیده می شود. در تست خواب،  امواج مغزی شما، ضربان قلب و تنفس و… ارزیابی می شوند.

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x