ملاتونین چیست؟ آیا مصرف ملاتونین بی خطر است؟

ملاتونین – ملاتونین چیست و عوارض قرص ملاتونین 3 میلی و 5 میلی گرم

ملاتونین هورمونی است که به طور گسترده در شکل مکمل در دسترس قرار دارد. این هورمون به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می شود و نقش مهمی در شروع خواب ایفا می کند. این هورمون با ارسال این سیگنال به بدن شما مبنی بر این که زمان برای خواب تان در حال نزدیک شدن است، کمک می کند چرخه خواب تان تنظیم شود. مکمل های ملاتونین می توانند جهت درمان اختلالات ریتم شبانه روزی خواب، از جمله پرواز زدگی، اختلال شیفتِ کاری و تأخیر در فاز خواب و بیداری، موثر باشند.

از بی خوابی رنج میبرید؟ تاکنون چیزی درباره تست خواب شنیده اید؟

هنگامی که شب فرا می رسد و هوا تاریک می شود، غده کاجی مغز ملاتونین بیشتری تولید می کند. سپس به بخشی از مغز که ریتم های شبانه روزی خواب را تنظیم می کند، این سیگنال را می فرستد که بدن تان برای خواب آماده است. سطح ملاتونین معمولا در ساعات اولیه شب افزایش می یابد و در طول شب به نقطه اوج خود می رسد. سپس صبح ها هنگامی که بیدار می شوید، سطوح آن کاهش می یابد.

نور تعیین کننده این موضوع است که چه میزان ملاتونین در بدن شما تولید شود. در فصل زمستان، زمان بندی تولید ملاتونین ممکن است در اثر کاهش میزان نور تغییر کند. سن همچنین در تولید ملاتونین دخیل می باشد. بسیاری از افراد مسن یا ملاتونین بسیار کمی تولید می کنند و یا به هیچ وجه ترشح نمی شود.

 

اشکال مختلف ملاتونین

قرص خواب
مکمل ملاتونین

مکمل های ملاتونین در اکثر داروخانه ها و دراگ استورها به شکل گسترده ای در دسترس قرار دارند. برای تهیه ملاتونین ارائه نسخه پزشک لازم نیست. اکثر محصولات در دوزهای 1 تا 5 میلی گرمی موجودند. بنا بر نظر آکادمی طب خواب آمریکا، مکمل های ملاتونین بسیار ایمن هستند. هیچ شواهدی مبنی بر بروز خطرات جدی مرتبط با مصرف ملاتونی وجود ندارد، اما اثرات بلند مدت آن ناشناخته است. ملاتونین به عنوان یک مکمل غذایی، می تواند بدون تایید قبلی FDA عرضه و به فروش برسد. محتوای مكمل ممکن است با آنچه كه بر روی برچسب محصول ذكر شده، متفاوت باشد.

تنقلات و نوشیدنی هایی که به عنوان “آرامش بخش” یا “خنک کننده” در بازار عرضه می شوند، محصولاتی هستند حاوی دوزهای مختلف ملاتونین به همراه سایر مواد که در سال های اخیر به طور گسترده ای در دسترس قرار گرفته اند. این محصولات توسط FDA تایید نشده و هیچ تضمینی وجود ندارد که به اندازه دوزهای موجود در شکل مکمل، موثر باشند.

 

مزایا و عوارض جانبی

تنقلات غنی شده با ملاتونین

ملاتونین در درمان اختلالات ریتم شبانه روزی خواب موثر است. این نوع اختلالات خواب با زمان خوابیدن یا بیداری شما مرتبط است. با استفاده از هورمون ها می توانید مغز خود را فریب دهید تا باور کند شب فرا رسیده و زمان خواب شماست.

بسیاری از افراد برای درمان بی خوابی از ملاتونین استفاده می کنند. با این حال، شواهد اندکی مبنی بر این وجود دارد که مصرف ملاتونین در درمان بی خوابی موثر است. پزشک متخصص خواب ممکن است به جای این روش، درمان رفتاری شناختی را برای درمان بی خوابی در طولانی مدت یا مصرف داروهای خواب را در کوتاه مدت توصیه کند.

 

ملاتونین مناسب برای درمان اختلالات ریتم شبانه روزی خواب

نوشیدنی خواب آور
نوشیدنی ملاتونین دار

با مصرف ملاتونین در صبح، عموما چرخه خواب تان تغییر می کند. به همین ترتیب، مصرف ملاتونین در شب باعث خواهد شد که شما بیشتر احساس خواب آلودگی کنید.

ملاتونین ممکن است در درمان اختلالات ریتم شبانه روزی خواب زیر مفید باشد:

پرواز زدگی یا جت لگ

پرواز زدگی یا جت لگ (Jet lag)  زمانی اتفاق می افتد که به نقاطی با اختلاف زمانی زیاد سفر می کنید و برنامه خواب تان به هم می ریزد. پس از یک سفر هوایی طولانی، ممکن است ریتم چرخه خواب معمول تان با منطقه جدید هماهنگ باشد. یا ممکن است در منطقه جدید، بدن تان نیاز به خوابیدن در طول روز داشته باشد، یا هنگامی که زمان خواب است، بیدار بماند. پزشکان توصیه می کنند که چندین ساعت قبل از رفتن به رختخواب، قبل از شروع سفر و چند روز پس از بازگشت از سفر، مصرف ملاتونی را ادامه دهید. دوزهای 0.5 تا 5 میلی گرم ممکن است برای به حداقل رساندن اثرات پرواز زدگی مؤثر باشد. بیشتر بخوانید…

اختلال خواب شیفت کاری

اختلال خواب شیفت کاری هنگامی رخ می دهد که در ساعاتی که باید به خواب رفته باشید (شب ها) مجبورید به فعالیت کاری خود بپردازید و از اینرو خواب تان مختل می شود. زمانی که به اختلال خواب شیفت کاری دچار می شوید، اختلافی بین چرخه خواب معمول تان و برنامه کاری تان به وجود خواهد آمد. ممکن است در ساعاتی که تمایل به خوابیدن دارید، لازم باشد در محل کارتان حضور داشته باشید. بنابراین در زمانی که نیاز به خوابیدن دارید، بدن تان مجبور است بیدار بماند. مکمل باید بعد از پایان شیفت کاری تان و قبل از زمان خواب مصرف شود. حدود 2 تا 3 میلی گرم ممکن است برای کارکنانی که شغل شان شیفتی است، موثر باشد. ملاتونین نباید قبل از رانندگی به سمت خانه مصرف شود. بیشتر بخوانید…

اختلال تاخیر در فاز خواب و بیداری

این الگوی خواب، معمولا با 2 ساعت تاخیر یا بیشتر در فاز خواب و بیداری همراه است. این تاخیر زمانی هنگامی رخ می دهد که ساعات خواب و بیداری در شب و صبح تغییر کند. در این حالت وقتی به خواب می روید، خواب تان طبیعی است. اما این تاخیر منجر به تغییر الگوی خواب شما می شود. مصرف ملاتونین ممکن است به شما کمک کند زودتر به خواب بروید. بنا به توصیه پزشکان، ملاتونین برای رفع سایر اختلالات ریتم شبانه روزی خواب مانند اختلال فاز خواب و بیداری پیشرفته و اختلال چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته نیز مفید است. بیشتر بخوانید…

 

توجه!

پیش از شروع مصرف ملاتونین، با پزشک خود مشورت کنید. چنانچه به وجود هر یک از اختلال نامبرده در خود مشکوک هستید، هر چه سریع تر نسبت به ملاقات با یک متخصص خواب برنامه ریزی کنید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا