پدیده طلاق خواب چیست و چگونه از آن اجتناب کنیم؟!

پیامدهای خروپف
طلاق خواب

قبلا، بارها و بارها درباره طلاق عاطفی شنیده ایم اما کمتر کسی ممکن است چیزی درباره ” طلاق خواب ” بداند. این پدیده ای است که به تازگی در جوامع امروزی روندی رو به افزایش دارد. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که اغلب افراد دچار محرومیت از خواب هستند. بنا به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود 33 درصد از ما خواب کافی شبانه دریافت نمی کنیم. این آمار در ایالات متحده گرفته شده و بر اساس آن از 325 میلیون، 107 میلیون نفر از محرومیت خواب رنج می برند.

بنا به گفته این مرکز، دلایل متعددی مبنی بر عدم دریافت خواب 7 یا 8 ساعت در شب وجود دارد. استرس، دمای اتاق، اختلالات خواب، نگرانی های شغلی، مشکلات مالی و فرزندان، دلایل متعددی هستند که هر شب ما را در معرض مشکل بی خوابی قرار می دهند.

یکی از شایع ترین دلایل این که برخی زوج های متاهل از خواب کافی محروم شده اند، در ارتباط با همسرشان است.

زوج ها اغلب برنامه های خواب مختلفی دارند. برخی از افراد از مطالعه یا تماشای تلویزیون در شب لذت می برند، در حالی که همسران شان ترجیح می دهند زودتر به خواب بروند.

مورد دیگر، افرادی هستند که عادت به سحرخیزی دارند، در حالی که شریک زندگی شان مایل است تا ظهر بخوابد. افراد سحرخیز ممکن است حین بیدار شدن، دوش گرفتن یا تعویض لباس برای یک روز جدید، همسرشان را از خواب بیدار کنند.

خروپف یکی دیگر از مزاحمت های اتاق خواب است که بیشتر از آنچه که شما ممکن است تصور کنید، مهم می باشد. برآورد شده است که حدود نیمی از جمعیت، مشکل خروپف دارند. خروپف مسئله ای است که می تواند شریک زندگی شما را در تمام طول شب بیدار نگه دارد، حتی بدون این که شما از این موضوع کوچک ترین آگاهی داشته باشید.

 

بنابراین، می بینید که چگونه خواب یکی از زوجین به راحتی می تواند مختل شود، اما چه کاری می توان برای داشتن یک شب آرام و یک خواب راحت انجام داد؟ برخی از زوجین، طلاق خواب را به عنوان یک راه حل مفید بر می شمرند، اما آیا این کار واقعاً لازم است؟ در ادامه به شرح این موضوع پرداخته ایم که طلاق خواب چیست و چگونه می توان از آن اجتناب کرد؟

 

طلاق خواب چیست؟

خروپف
طلاق خواب چیست؟

طلاق خواب ” یک اصطلاح است که برای توصیف جدا خوابیدن زوج های متاهل مورد استفاده قرار می گیرد. در این پدیده، زوجین به جای گرفتن طلاق از شریک زندگی خود به دلیل عادت های خواب مختل کننده اش، به سادگی موافقت می کنند که به طور جداگانه بخوابند، تا بدین ترتیب خواب طرف مقابل مختل نشود.

در بسیاری از موارد، زوج ها در اتاق های جداگانه می خوابند، اما باید بدانید که این کار در همه موارد لزوما صحیح نیست. برخی از زوجین نیز موافقت می کنند که در یک اتاق خواب، اما در تخت های جداگانه بخوابند. به عنوان مثال، آنها ممکن است تصمیم به استفاده از دو تخت تک نفره به جای استفاده از یک تخت دو نفره بگیرند.

اما آیا می دانید طلاق خواب تا چه حد شایع است؟ ممکن است از شنیدنش شگفت زده شوید اما تخمین زده می شود حدود 30٪ تا 40٪ از زوج ها به طور مستقل و جدا از هم می خوابند. دلیل این که این آمار برای برخی آنچنان شگفت انگیز است، این است که اکثر زوج هایی که به طور جداگانه می خوابند، اغلب این اطلاعات را با دیگران به اشتراک نمی گذارند.

طلاق خواب
جدا خوابیدن زن و شوهر

در حالی که امروزه طلاق خواب به عنوان یک عرف پذیرفته نمی شود، اما بیش از یک قرن پیش، زمانی که برخی از خانه ها با اتاق های جداگانه برای زنان و مردان ساخته می شد، امری بسیار معمول به شمار می رفت. اما امروزه، معماران و سازندگان خانه متوجه افزایش این روند در خریداران شده اند که متقاضی اتاق خواب مشترک هستند.

گمانه زنی های متفاوتی در خصوص این که آیا طلاق خواب مفید است یا آسیب زا، وجود دارد.

در یک طرف این استدلال، برخی معتقدند که انجام این کار موجب می شود که شما صحبت کردن یا معاشقه در رختخواب را از دست بدهید. افرادی هم هستند که استدلال می کنند طلاق خواب در اغلب موارد می تواند یک رابطه را نجات دهد، زیرا عادت های خوابی که برخی از افراد دارند می تواند منجر به طلاق واقعی شود.

مهم نیست که شما طرفدار کدام استدلال هستید، اما احتمالا اکثر شما با این موضوع موافقید که برای جلوگیری از طلاق خواب تا جایی که می توانیم باید سعی و تلاش کنیم. اما چگونه می توان این کار را انجام داد؟

 

چگونه از طلاق خواب اجتناب کنیم؟

قبل از این که پتو را با عصبانیت به طرفی شوت کنید و به اتاق خواب دیگری کوچ کنید، در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید.

چکاپ کامل
آر ال اس
سندرم پای بی قرار

اگر به این دلیل که شریک زندگی تان خروپف می کند یا در رختخواب حرکت می کند، قادر نباشید بخوابید ممکن است پای یک مشکل پزشکی در میان باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

اختلالات خواب مانند سندرم پای بی قرار، آپنه انسدادی خواب، و بی خوابی تنها چند نمونه بارز است که می تواند هارمونی خواب یکی از شما را مختل سازد. آپنه خواب به تنهایی بیش از 20 میلیون نفر از جمعیت (80٪) را تحت تاثیر قرار می دهد که حتی تشخیص داده نمی شود. آیا می خواهید اولین و مقدم ترین علامت آپنه خواب را حدس بزنید؟ بله، درست است! خروپف.

رسیدن به توافق
اجتناب از طلاق خواب
صحبت کردن و توافق با یکدیگر

به سادگی زمانی را به صحبت کردن و توافق با یکدیگر در این خصوص اختصاص دهید. این ممکن است تنها کاری باشد که برای بازگرداندن آرامش به اتاق خواب مشترک تان باید انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر شوهر تان سحرخیز است و شما دوست دارید صبح ها در خواب بمانید، دو نفرتان می توانید به این توافق برسید که او بیرون از اتاق خود را آماده کند تا مزاجمتی برای خواب شما ایجاد نشود.

اگر همسر تان از تماشای تلویزیون یا مطالعه در شب لذت می برد، از وی خواهش کنید که تلویزیون را در اتاق دیگری تماشا کند یا در نشیمن مطالعه کند و زمانی که احساس خواب آلودگی کرد، به اتاق خواب و نزد شما بیاید.

شاید هم همسر تان جزء افرادی است که زود به رخت خواب می رود و شما تا نیمه های شب بیدارید. شما هم می توانید بر سر یک زمان خواب که نه آنقدر زود و نه آنقدر دیر باشد به توافق برسید.

تجدید نظر در مورد تخت خواب تان
محیط خواب
بررسی تخت خواب

گاهی اوقات، در کنار عادت های شریک زندگی، عوامل محیطی نیز می تواند خوابیدن در کنار همسر تان را برای شما دشوار و غیر قابل تحمل کند.

به عنوان مثال، تخت خوابی که خیلی کوچک یا با کیفیت پایین است، خود می تواند یک مسئله باشد. در مورد ارتقاء و تعویض تشک خوشخواب خود تجدید نظر کنید. تشک جدید می تواند تفاوت عمده ای در خواب شما ایجاد کند. یا چنانچه مشکل تان اندازه تخت خواب تان است، در صورت امکان تختی با ابعاد بزرگ تر سفارش دهید.

ورود لوازم الکترونیکی به داخل اتاق خواب ممنوع!
استفاده از تلفن همراه در رختخواب
نور آبی

هم شما و هم همسر تان می توانید از مزایای حذف لوازم الکترونیکی از اتاق خواب، مانند تلویزیون، تلفن همراه و تبلت بهره مند شوید.

مطالعات متعددی نشان می دهند که بین نور آبی (که از طریق چنین دستگاه های الکترونیکی منتشر می شود) و اختلال خواب ارتباط تنگاتنگی وجود دارد؛ زیرا منجر به سرکوب هورمون ملاتونین می گردد.

توصیه می شود که 2 تا 3 ساعت پیش از خوابیدن از قرار گیری در معرض نور آبی صفحه نمایش اجتناب کنید. اگر ملزم به استفاده از دستگاه های الکترونیکی هستید، از عینک مسدود کننده نور آبی استفاده کنید که به فیلتر کردن نور آبی کمک شایانی می کند.

 

راه حل های کاربردی برای خروپف

دکتر متخصص درمان خروپف | دکتر متخصص بی خوابی

از آنجایی که خروپف یکی از شایع ترین مزاحمت های اتاق خواب به شمار می رود که خود یکی از مهم ترین عوامل طلاق خواب نیز است، لازم به ذکر است که درمان های متعددی در دسترس هستند که می توانند کمک کننده و مفید باشند.

نوار بینی
رفع خروپف
نوار بینی

یک راه حل برای خروپف، استفاده از نوار بینی است. این نوارها درست به زیر حفره های بینی و بالای لب تان متصل می شوند. این نوارها جریان هوای داخل و خارج بینی را کنترل می کنند تا جریان هوا را از طریق بینی و خارج از دهان افزایش دهند، بدین ترتیب خروپف کاهش می یابد.

نوار چانه خروپف
روش های رفع خروپف
نوار چانه خروپف

نوار چانه خروپف را می توان همراه با بهبود دهنده های تنفس از بینی خریداری کرد تا تنفس از راه بینی راحت تر شود و دیگر از دهان نفس نکشید. نوار چانه، دهان را بسته نگه می دارد تا با دهان باز خرخر نکنید.

بالش ضد خروپف
روش درمان خروپف
بالش ضد خروپف

بالش های ضد خروپف متنوعی در بازار وجود دارد که می توانند خروپف را متوقف کنند. برخی از افراد با استفاده از این بالش ها خواب بهتری را تجربه می کنند. عملکرد این بالش ها به این ترتیب است که مانع از شل شدن عضلات گلوی تان می شوند و جریان هوا را در شب مسدود نمی کنند. بالش های دیگر تا حدودی ارتفاع سر تان از زمین را افزایش می دهند، به طوری که مسیر هوایی در طول تمام شب باز می ماند. به این ترتیب شدت خروپف به طور چشمگیری کاهش می یابد.

گوش گیر
خروپف
گوش گیر

یکی دیگر از محصولاتی که مشکل خروپف را حل نمی کند، اما موجب می شود شب ها در کنار همسر عزیزتان بخوابید، گوش گیر طبی است. گوش گیر، معمولا اولین گام در جهت تلاش برای جلوگیری از ترک کردن اتاق خواب از سوی همسر تان است. در اغلب موارد، گوش گیر در کوتاه مدت موثر است و راه حل های بلند مدت توقف خروپف باید به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد.

سومنوپلاستی
روش های درمان خروپف
سومنوپلاستی

سومنوپلاستی یک جراحی سرپایی است که در آن یک سوزن، زیر سطح بافت های گلو قرار می گیرد و انرژی کم قدرتی اعمال می شود و ضایعاتی را ایجاد می کند. این ضایعات مانع از ارتعاش بافت های گلو حین جریان هوا می شود، و بدین ترتیب از بروز خروپف جلوگیری می کند.

روش پیلار
روش های درمان خروپف
روش پیلار

روش پیلار، یک عمل جراحی است که در آن میله های پلی استر کوچکی زیر سطح بافت های نرم کام قرار می گیرند. سپس همانند سومنوپلاستی، بافت ها سخت تر می شوند و هر لرزشی را که معمولا در هنگام خروپف رخ می دهد، متوقف می کند.

ابزارهای دهانی
روش های رفع خروپف
ابزارهای دهانی مخصوص خروپف

ابزارهای دهانی یکی از روش های درمان آپنه خواب و خروپف محسوب می شوند. این وسایل و ابزار ها معمولا پیش از رفتن به رختخواب استفاده می شوند. این دستگاه ها بسیار مشابه محافظ ورزشی دهان و دندان یا نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) می باشند.

ابزارهای دهانی به وسیله نگه داشتن زبان یا هل دادن فک به سمت جلو، مانع از انسداد راه های هوایی می شوند. به منظور موثر بودن هر چه بیشتر، این ابزار ها باید به صورت سفارشی برای شخص شما طراحی و ساخته شوند. جهت درمان آپنه خواب یا خروپف، خرید دستگاه های آماده موجود در دراگ استور ها توصیه نمی شود.

تنها پزشک متخصص خواب می تواند تصمیم بگیرد که شما کاندید مناسبی برای استفاده از ابزارهای دهانی هستید یا خیر. در ابتدا متخصص خواب باید آپنه خواب را از طریق گرفتن تست خواب تشخیص دهد. پس از آن و در صورت صلاح دید پزشک می توانید از یک ابزار دهانی مناسب خود استفاده نمایید. معمولا طراحی و ساخت ابزارهای دهانی را دندان پزشکانی بر عهده دارند که در زمینه درمان آپنه خواب به خوبی آموزش دیده اند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص این دستگاه ها می توانید به این لینک مراجعه کنید.

دکتر متخصص درمان خروپف | دکتر متخصص بی خوابی

چنانچه به طور مداوم از مشکل خروپف رنج می برید و این امر موجب ناراحتی همسر و عزیزان تان و طلاق خواب شده است، همین امروز با کلینیک خواب ما تماس حاصل نمایید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا