دستگاه سی پپ (CPAP) چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه سی پپ چیست؟

CPAP سی پپ
CPAP سی پپ

فشار جریان هوایی مداوم مثبت یا به اختصار سی پپ (CPAP) در خط مقدم درمان آپنه انسدادی خواب قرار دارد.

آپنه خواب یک اختلال خواب بسیار شایع است که تقریبا ۲۰ میلیون نفر در آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است. خفگی در خواب وضعیتی است که در آن تنفس شخص به طور متناوب در طول خواب متوقف می‌شود. این دوره‌های توقف در تنفس می‌تواند دفعات معدودی رخ بدهد یا صدها بار در طول شب اتفاق بیفتد. هنگامی که تنفس شخص در خواب متوقف می‌شود، او تا حدی از خواب بیدار می‌شود به این دلیل که مغز او از مراحل عمیق‌تر خواب به زور خارج می‌شود تا بدن را وادار کند که نفس کشیدن را دوباره شروع کند. هنگامی که این اتفاق چندین بار در ساعت رخ می‌دهد، کیفیت خواب کاهش می‌یابد، و مشکلات پزشکی بسیاری کم‌کم بروز می‌کنند.

در ویدئوی زیر بیشتر با این اختلال آشنا می شوید:

درمان CPAP راه های هوایی تان را در طول شب باز نگه می دارد و جریان دائمی هوا را از طریق یک ماسک که در هنگام خواب استفاده می کنید، به آرامی فراهم می کند. این ابزار، وقفه های تنفسی ناشی از آپنه خواب را از بین می برد، بنابراین شما دیگر در خواب خروپف یا صدای خفگی تولید نخواهید کرد. بدین ترتیب، قادر خواهید بود بدون بیدار شدن در اثر کمبود اکسیژن، در طول شب خواب خوشی را تجربه کنید.

هنگامی که هر شب از سی پپ استفاده کنید، در طول روز، هوشیار تر خواهید بود. خلق و خوی شما بهبود خواهد یافت و حافظه بهتری خواهید داشت. سی پپ مانع از بروز مشکلات جدی سلامتی مرتبط با آپنه خواب مانند بیماری قلبی و سکته مغزی می گردد. حتی ممکن است همسر تان نیز بهتر به خواب رود، زیرا دیگر شما خروپف نمی کنید.

سی پپ به همراه دستگاهی با یک لوله انعطاف پذیر و یک ماسک است. اغلب، این دستگاه ها کوچک (به اندازه یک جعبه دستمال کاغذی) سبک وزن و نسبتا آرام و بی صدا هستند. شما می توانید دستگاه سی پپ را روی میز کنار تخت یا روی تخت و نزدیک خود قرار دهید.

لوله دستگاه، سی پپ را به ماسک تان متصل می کند. لوله به اندازه کافی بلند است که به شما اجازه حرکت در اطراف خود و یا غلتیدن در رختخواب تان را می دهد.

چرا به نسخه سی پپ (CPAP) نیاز دارم؟!

ماسک سی پپ ممکن است تنها بینی یا بینی و دهان تان را پوشش دهد. یکی دیگر از گزینه ها این است که از “ماسک بینی” استفاده کنید که به اندازه سوراخ بینی تان تعبیه شده است. مهم نیست که از چه نوع ماسکی استفاده می کنید، مهم این است که با آن احساس خوب و راحتی داشته باشید. ماسک باید محکم متصل شود تا بتوانید راه های هوایی خود را در طول شب باز نگه دارید. یک ماسک خوب از نشت هوا جلوگیری می کند و سطح متناسب فشار هوا را حفظ می کند.

متخصص خواب تان، میزان فشار هوای مورد نیاز برای استفاده از سی پپ در درمان آپنه خواب شما را تعیین خواهد کرد. پزشک ممکن است برای تنظیم فشار هوا، یک آزمایش تیتراسیون سی پپ انجام دهد. اکثر دستگاه های سی پپ به همراه قابلیت تنظیم “رمپ” فشار هوا می باشند. بدین ترتیب، جریان هوا در سطح بسیار پایین شروع می شود، بنابراین می توانید به راحتی به خواب بروید. سپس در حالی که شما خواب هستید، فشار را به آرامی افزایش می دهد تا زمانی که به سطح مناسب برای درمان آپنه خواب تان برسد.

استفاده از سی پپ، نوعی تغییر در سبک زندگی است. این دستگاه هنگامی بهترین اثربخشی را دارد که هر شب، در طول تمام مدتی که خواب هستید از آن استفاده شود. همچنین باید زمانی که شما چرت می زنید نیز از سی پپ استفاده نمایید. حتی یک شب استفاده نکردن از این دستگاه می تواند تاثیر منفی بر فشار خون شما داشته باشد. هرچه بیشتر از سی پپ استفاده کنید، احساس بهتری خواهید داشت.

 

مزایای استفاده از سی پپ (CPAP)

سی پپ بهترین درمان خروپف
مزایای سی پپ

سی پپ می تواند عواقب جدی آپنه انسدادی خواب را کنترل کند. استفاده از سی پپ برای درمان آپنه خواب همچنین می تواند زندگی تان را بهبود بخشد و هر روز را برای تان بهتر از قبل کند. این دستگاه همچنین مزیت بسیار بزرگی برای بهبود سایرین و به ویژه همسرتان نیز محسوب می شود؛ زیرا با درمان آپنه خواب خروپف شما می تواند موجب شود کیفیت خواب دیگران نیز ارتقاء یابد. برخی از مزایای عمده این دستگاه عبارتند از:

 • پیشگیری از بیماری قلبی
 • پیشگیری از سکته مغزی
 • پیشگیری از دیابت
 • پیشگیری از تصادفات با وسائط نقلیه
 • افزایش هوشیاری در طول روز
 • رفع خستگی و خواب آلودگی در طول روز
 • بهبود تمرکز
 • ثبات روانی
 • درمان خروپف
 • کاهش هزینه های درمانی

عوارض جانبی سی پپ (CPAP)

خروپف
گلودرد صبحگاهی ناشی از خروپف

درمان با سی پپ عوارض جانبی نسبتا جزئی به دنبال دارد. اکثر این مشکلات را می توان از طریق اقدامات ساده برطرف کرد:

 • افتادن رد ماسک روی پوست
 • خشکی بینی و گلو درد
 • گرفتگی بینی، آبریزش بینی و عطسه

 

نکاتی برای استفاده از سی پپ (CPAP)

cpap سی پپ
cpap سی پپ

ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا به استفاده از دستگاه CPAP عادت کنید. نکات زیر جهت بهبود کیفیت خواب شما با استفاده زا سی پپ می باشد. این نکات را دنبال کنید تا خواب بهتر و راحت تری داشته باشید:

برای مدت زمان کوتاهی، در طول روز از CPAP خود حین تماشای تلویزیون یا مطالعه استفاده کنید. این امر به شما کمک می کند که به استفاده از ماسک تان عادت کنید و زمانی که می خواهید به خواب بروید، احساس طبیعی تر و بهتری داشته باشید.

CPAP را به یک قسمت روتین از برنامه خواب خود تبدیل سازید.

از CPAP هر شب و در هر بار چرت زدن استفاده کنید. به ندرت پیش می آید که استفاده از CPAP موجب کاهش کیفیت سلامتی تان شود و باعث شود که بدن تان برای درمان به سختی با شرایط منطبق گردد.

برای ارتقای میزان راحتی خود، اقدامات کوچکی را انجام دهید.

تنظیمات بند ماسک و خود ماسک را تا جایی که به آن احساس راحتی کنید، تنظیم کنید. شما همچنین می توانید از یک بالش تخت مخصوص که برای استفاده از ماسک و لوله CPAP تعبیه شده است نیز استفاده کنید.

حتما اطمینان حاصل کنید که ماسک تان مناسب است. شایع ترین مشکلات مربوط به CPAP زمانی اتفاق می افتند که ماسک متناسب به شما نباشد.

اگر ماسک بیش از حد بزرگ باشد، بند های نگه دارنده آن باید به شدت روی صورت تان کشیده شود. این امر ممکن است پوست شما را تحریک و یا منجر به زخم شود؛ زیرا بند منجر به ایجاد اصطکاک روی صورت تان می گردد. شما همچنین می توانید پوشش های نواری شکل نرمی را به منظور کاهش اصطکاک بند های CPAP روی پوست خود، خریداری کنید. ماسکی که بسیار کوچک است، به درستی روی صورت تان فیکس نمی شود و هوا از طریق لبه های آن نشت می کند. هوا ممکن است به چشم شما آسیب برساند. اگر در این مورد مشکلی دارید، می توانید به از یک بند یا یک ماسک دیگر استفاده کنید.

چنانچه حین به خواب رفتن، فشار زیادی را احساس می کنید، از حالت “رمپ” (حالت نزولی به صعودی) بر روی دستگاه CPAP خود استفاده کنید. حالت رمپ، فشار دستگاه تان بر روی درجه پایین قرار می دهد و در طول زمان، به تدریج آن را افزایش می دهد. قبل از این که فشار به سطح مناسب خود برسد، باید بتوانید خوابیده باشید.

برای کاهش گرفتگی بینی می توانید از یک اسپری سالین (نمکی) استفاده کنید. احتقان بینی، یکی از مشکلات شایع حین درمان با CPAP به شمار می رود. اسپری بینی یا ضد احتقان می تواند از احتقان بینی یا سینوس جلوگیری کند.

اگر از خشکی دهان، گلو یا بینی رنج می برید، از رطوبت ساز هوا استفاده کنید. بسیاری از دستگاه های CPAP یک رطوبت ساز گرم دارند. این امکان تضمین می کند که هوای گرم و مرطوب را از طریق ماسک خود نفس می کشید.

برای تمیز کردن تجهیزات خود، یک برنامه زمان بندی منظم تعیین کنید. ماسک، لوله و بند های خود را یک بار در هفته تمیز کنید. این زمان را در برنامه خود قرار دهید تا فراموش نکنید این کار را انجام دهید.

اگر جهت یادآوری برای استفاده از CPAP خود در هر شب مشکلی دارید، از کسی تقاضا کنید که به شما کمک کند و استفاده از آن را به شما یادآور شود.

سعی کنید عضو یک گروه پشتیبانی شوید یا از کسی که به او اعتماد دارید، درخواست کنید در استفاده از CPAP به شما کمک کند و راهنمایی های لازم را بدهد. چنانچه این امر برای تان مقدور نبود، با کارکنان مرکز خواب خود مشورت کنید.

کارکنان مرکز خواب شما همیشه آماده هستند تا به شما در برنامه درمان CPAP کمک کنند. ممکن است به نوع دیگری ماسک یا دستگاه CPAP نیاز داشته باشید یا ممکن است نیاز به تغییر تنظیمات فشار هوا باشد. برخی از افراد نیز از درمان شناختی رفتاری (CBT) بهره مند می شوند. CBT می تواند به شما در شناسایی و غلبه بر ترس ها و نگرانی هایی که ممکن است مانع از خوابیدن تان در طول شب با دستگاه CPAP شود، کمک کند.

چنانچه فکر می کنید آپنه خواب دارید یا نیاز به استفاده از CPAP دارید، همین امروز با کلینیک خواب ما تماس حاصل فرمایید.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا